ANASAYFA
Anasayfa | Forum Anasayfa | Profil | Kayıt | Aktif Konular | Arama
Kullanıcı İsmi
Şifre:
Şifremi bu bilgisayarda hatırla! 

Şifrenizi Unuttunuz mu?

Bütün Forumlar
 PİLOTAJ
 Helikopter Manevraları
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al
Sayfa: 
of 3
Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
birgi
üye

Turkey
392
Cevap
Gönderilme Tarihi - 19/03/2002 :  19:38:58  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Yerden-havaya veya havadan-havaya bir füze bir helikoptere kilitlenirse, helikopter füzeye hedef olmamak için ne gibi manevralara yapabilir?

Korkarak yaşıyorsan; yalnızca hayatı seyredersin...

nasa
üye

Turkey
78 Cevap
Gönderilme Tarihi - 26/03/2002 :  14:02:03  Profili Göster  Ziyaret nasa'ın Anasayfasını   nasa a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Manevra yapabileceğini sanmıyorum:) Ama helikopter Askeri Helikopterse bazı önlemleri vardı belki..

Pilotların kaçış seçeneği varmı acaba?Sayfa Başına Git

birgi
üye

Turkey
392 Cevap
Gönderilme Tarihi - 26/03/2002 :  18:25:34  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Helikopter askeri helikopter

Ayrıca kaçış imkanı olduğunu sanmıyorum,gerek "sanal helikopter" pilotluğum sırasında (Commanche Gold),gereksede "Black Hawk Down"daki sahnelerden anladığım kadarıyla.
Sayfa Başına Git

flyingfortress
üye

Turkey
81 Cevap
Gönderilme Tarihi - 26/03/2002 :  22:18:26  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Merhaba,
bence var. Neden olmasın. Dusunun bir, helikopter gibi versatil bir hava aracinda kurtulmak icin o kadar cok manevra varki....
Helikopter deyip gecmemek lazim, bir yerde duydum ama ne derece güvenli bilemiyorum (sanirim Türk Medyasi idi): saldiri helikopteri seciminde dikat edilen bir husus, savas ucagi dusurebilecek kabiliyete sahip olmasi imis...
selam ve sevgiler
remzi öztürkSayfa Başına Git
birgi
üye

Turkey
392 Cevap
Gönderilme Tarihi - 26/03/2002 :  22:47:25  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Haklısınız,helikopter demek geçmemek lazım.

Günümüz taaruz helikopterleri,bir uçağı düşürecek kapasitede.Tabi bunda Hellfire(Hellfire II üzerine testler yapılıyor),Stinger gibi üstün silah sistemlerininde büyük rolü var.

Sayfa Başına Git

flyingfortress
üye

Turkey
81 Cevap
Gönderilme Tarihi - 26/03/2002 :  23:17:40  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Ben yine de uygulanmai cok basit bir manevrayi yazayim:
Helikopter hele askeri ve de saldiri helikopteri ise af buyurun kendini göstere- göstere yüksek irtifadan ucmaz, yer yüzü kivrimalarini takip ederek (nap-of-earth) dere tepe vadi arasina saklanarak gider. Olaki yüksekdeki bir figter ce tepit edilip füze ateslendi, saklanacak bir agac arkasi ya da bir dag yamaci arkasi bulunu mutlaka. Yok mu? Zarar yok o zaman olmadi, inersiniz yere, hatta 3-4 metre kala atlarsiniz helikopterden kacarsiniz, caniniz sagolsun bir daha ki sefere rövansi alirsiniz...:)
(not: Birgi 10 G topiginde merak ettigin Linki yazdim)
selmlar
Remzi ÖztürkSayfa Başına Git
hakan737
üye

Turkey
279 Cevap
Gönderilme Tarihi - 26/03/2002 :  23:48:43  Profili Göster  Ziyaret hakan737'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
arkadaşlar, günümüz helikopterleri içinde en hızlı olan helikopterler veya en seri manevra kabiliyeti olanlari bile yuksek hızlı bir SAM veya AAM'den kolay kolay kaçamazlar. Helikopter gerek yapısı gerekse uçuş bileşenleri açısındanhavada durmak veya olabildiğince yavaş uçuş arzu edilen yere inebilsin diye tasarlanmışlardır. Pek tabiiki kendi içlerinde kategorilere ayırdığımız zaman hergün tepemizde gördüğümüz UH-1H, UH-60 BlackHawk veya Bell 206 JEtRangerIII helikopterlerinin yanında AH1W, A129, AH64 gibi savaş ve performans açısından çok daha üstün nitelikli makineler mevcut. Ancak yinede tüm bunlar helikopterin salt bilinen kaçınma manevralarından kurtulmasına yetmiyor. Bu nedenledirki diğer cevaplarda belirtilen yapısal özeliklerine uygun uçuş profili ile arazide veya havada olabildiğince az hedef olmaya çalışır helikopterler. Yinede bu bir stinger'e hedef olmayacak anlamına gelmez. Bu yuzden chaff ve flare gibi savunma araçları vardır. Aynı zamanda ECM (elektronik karşı önlem) gibi bir kabiliyetide varsa zaten radarda tespit edilmesi zorlaşır.
Bana göre böyle görünüyor. Umarım bir helikopter pilotu bize tam olarak anlatabilir.

sevgiler

Hakan737GÜVEN

virt.capt.pilot/virt.air traffic contr.Sayfa Başına Git

snipercan
üye

Turkey
119 Cevap
Gönderilme Tarihi - 27/03/2002 :  20:19:32  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
merhabalar,
ben omuzdan atılan bir stinger tarzı silahtan helikopterin kacabilecegini sanmıyorum zaten alcaktan ucuyorlar genelde bu da onlar atıs noktasına yaklastırıyor ustelik bu yakınlık pilotlara veya icerdekilere gorup tepki verme zamanı bırakmıyor.
Ancak burda da ABD ve Rus yapımı helikopteleri indelemek gerek.Olay mentalitede ABD yapımı helkopterler hedefe fazla yaklasmadan hızlı kacabilecek agır olmayan helikopterler ancak Rus yapımı olan helikopter daha agır zırhlı ve pek cok silahtan etkilenmeyecek savas alanının uzerinde gezinmesi ve yaralıda olsa geri donebilmesi mantıgıyla yapılmıslar.

Ucmak yasamaktır.Sayfa Başına Git

birgi
üye

Turkey
392 Cevap
Gönderilme Tarihi - 27/03/2002 :  22:41:21  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Can Ağbi haklı,ABD-Rus helikopterleri arasıda böyle bir fark var,benim SAM'den kaçmak için yaptığım manevra,kilitlendiğime dair uyarı gelir gelmez,burun 90 derece irtifa düşürmek,hoş çoğunda çakıldım ama :P atlattığımda oldu

Acaba gerçekte böyle bir manevra yapılabilirmi?

Birgi

Korkarak yaşıyorsan; yalnızca hayatı seyredersin...Sayfa Başına Git

flyingfortress
üye

Turkey
81 Cevap
Gönderilme Tarihi - 03/04/2002 :  15:57:43  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Buna benzer manevralar ise yarayabilirmi?

ultimate simulator
projects designerSayfa Başına Git

nasa
üye

Turkey
78 Cevap
Gönderilme Tarihi - 04/04/2002 :  13:53:26  Profili Göster  Ziyaret nasa'ın Anasayfasını   nasa a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
En iyi manevra yapabilen helikopterler hangileri acaba?Sayfa Başına Git
nasa
üye

Turkey
78 Cevap
Gönderilme Tarihi - 04/04/2002 :  13:56:40  Profili Göster  Ziyaret nasa'ın Anasayfasını   nasa a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
quote:

Buna benzer manevralar ise yarayabilirmi?

Bu fotoğraf büyük ihtimalle fotomontaj %90 diyebilirim...

Aliens - We Are Alone?Sayfa Başına Git

flyingfortress
üye

Turkey
81 Cevap
Gönderilme Tarihi - 04/04/2002 :  18:21:53  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Zafer,
nasil fotomantaj olabilir biraz izah edebilirmisin?
helikopter belli ki hizli ve göl yüzeyine yakin oldugunudan downwash dan mütevellit su buhari haraketi takip etmis. Sonra manevranin hayli hizli olusundan dogan G kuvvetleri pervaneleri iyice bükmüs (yukariya dogru)
Buraya kadar tamam. Gel-gelelim mübarek göl yüzeyinde zerre kadar dalgacik olusmamasi nasil aciklanabilir bilemiyorum.
Resmi bir kisim havacilik dergilerinde de görmüstüm ve bunun üzerine yorum bile yapiliyordu ama gercekliginin ispati icina yeterli olamayabilir de.
Ama yukkardaki resim helikopterler icin iddia ettigimiz (fixatif, science fixtion) füzeden sakinma manevrasi icin görsel örnek teskil ediyordu sadece.
selamlar
remzi öztürkSayfa Başına Git
birgi
üye

Turkey
392 Cevap
Gönderilme Tarihi - 04/04/2002 :  19:36:46  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Fotonun gerçekliğini bence o kadar önemli değil,apache'nin yaptığı manevra; doğru zamanda yapılırsa büyük ihtimal bir stinger'ı ekebilir.Aslında karahavacılık grubuna bir mail atsak daha iyi olmaz mı?
Birgi

Korkarak yaşıyorsan; yalnızca hayatı seyredersin...Sayfa Başına Git

Admin
Forum Admin

Turkey
154 Cevap
Gönderilme Tarihi - 04/04/2002 :  21:13:03  Profili Göster  Ziyaret Admin'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
quote:

Zafer,
nasil fotomantaj olabilir biraz izah edebilirmisin?
helikopter belli ki hizli ve göl yüzeyine yakin oldugunudan downwash dan mütevellit su buhari haraketi takip etmis. Sonra manevranin hayli hizli olusundan dogan G kuvvetleri pervaneleri iyice bükmüs (yukariya dogru)
Buraya kadar tamam. Gel-gelelim mübarek göl yüzeyinde zerre kadar dalgacik olusmamasi nasil aciklanabilir bilemiyorum.
Resmi bir kisim havacilik dergilerinde de görmüstüm ve bunun üzerine yorum bile yapiliyordu ama gercekliginin ispati icina yeterli olamayabilir de.
Ama yukkardaki resim helikopterler icin iddia ettigimiz (fixatif, science fixtion) füzeden sakinma manevrasi icin görsel örnek teskil ediyordu sadece.
selamlar
remzi öztürk

Muhtemelen aracımız suyun dalga hızından hızlı haraket ediyor. Böylelikle ilerlemekte olan dalgalar pervanenin bir sonraki anda yarattığı dalga kaynağından girişime uğruyor. Bence aracın önünde dalga gözükmemmesi bu yüzden doğal!

Türk YıldızıSayfa Başına Git

snipercan
üye

Turkey
119 Cevap
Gönderilme Tarihi - 06/04/2002 :  16:01:57  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
merhabalar,
bencede fotomontaj cunku helikopter su ile aynı hızda hareket etse bile pervane havayı aşağıya doğru bastırdığı için suda her halukarda dalga yaratır.
Ayrıca yavas giden bir helikopteri okadar yana yatırmak mumkun mu?

flyingfortress
üye

Turkey
81 Cevap
Gönderilme Tarihi - 07/04/2002 :  00:03:39  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
www.wallpapersking.com adresinde aircraft menüsünde resmi büyük boyutta görebilirsiniz.(sudaki yansimasina dikkat)
Pervane hatvesi ileri dogru oldugu icin sudaki dalga izi de helikopterin önünde olmasi lazim. Bu resimde de öyle netekim.
Bir de böyle resimler uzaktan da cekilirse "PERSPEKTIF SIKISMASI" denen ve derinligi kaybettiren bir görsel yanilgi efekti olusturur. Bunu da göz önünde bulundurmak lazim.
Helikopterler icin manevra sayisinin bollugunu bir cok kereler TV lerden izlemisizdir. Sürati azken burun asagi 90 derece egilebildigini, o halde iken yan yan gidebildigini biliyorum. Resimdeki helikopterin hizi da hic de az degil.
Helikoperin burun asagi manevrasina örnek:
http://www.airliners.net/open.file?id=178003

ultimate simulator
projects designerSayfa Başına Git

nasa
üye

Turkey
78 Cevap
Gönderilme Tarihi - 07/04/2002 :  08:19:32  Profili Göster  Ziyaret nasa'ın Anasayfasını   nasa a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Hatay'a 3 yıl önce gelen Cougar pilotlarıyla konuşmuştum, eğitim yaparken havada motoru tamamen kapatıp, yeniden çalıştırıyorlarmış. Böyle bir şey duydunuzmu?Sayfa Başına Git
snipercan
üye

Turkey
119 Cevap
Gönderilme Tarihi - 12/04/2002 :  20:53:31  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
quote:

Hatay'a 3 yıl önce gelen Cougar pilotlarıyla konuşmuştum, eğitim yaparken havada motoru tamamen kapatıp, yeniden çalıştırıyorlarmış. Böyle bir şey duydunuzmu?

tabii ki hemen her hava aracında böyle emergency ler icin yapılacak birşeyler vardır ve bunun eğitimi verilir.motoru duran bir helikopter yere parçalanmadan inebilir mesala.

nasa
üye

Turkey
78 Cevap
Gönderilme Tarihi - 15/04/2002 :  13:40:56  Profili Göster  Ziyaret nasa'ın Anasayfasını   nasa a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Motoru duran bir helikopter nasıl parçalanmadan inebilir ki? Duruma göre değişir di mi ama? Açıklarmısın snipercan?Sayfa Başına Git
birgi
üye

Turkey
392 Cevap
Gönderilme Tarihi - 15/04/2002 :  19:20:37  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Herşeyden önce inilecek zeminin fazla kötü olmaması lazım.Birde helikopter alçalırken;hızınında çok yüksek olmaması gerekir.Bunlar benim söyleyebileceklerim,birisi daha teknik bir şekilde açıklarsa elbette daha iyi olur.

(Unutmadan iniş takımlarınında açık olması gerekir )

Sevgiler

-Birgi-
If all else fails,read the instructions!Sayfa Başına Git

Konu 3 Sayfa Uzunluğunda:
  1  2  3

Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al
Sıçra:

Tayyareci Forum : İKOVAN BİLİŞİM

Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000