ANASAYFA
Anasayfa | Forum Anasayfa | Profil | Kayıt | Aktif Konular | Arama
Kullanıcı İsmi
Şifre:
Şifremi bu bilgisayarda hatırla! 

Şifrenizi Unuttunuz mu?

Bütün Forumlar
 PİLOTAJ
 PİLOTAJ EĞİTİMİ
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al
Sayfa: 
of 2
Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
atkin
üye

Turkey
65
Cevap
Gönderilme Tarihi - 11/03/2005 :  19:56:10  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Öncelikle herkese slmlar..Bnede bu siteye yeni üye oldum.Geçen gün şu sitelerden hangisi tam hatırlayamıyorum galiba İHK dı orada deniliyorki bizim alıcağımız clp lisansıyla THY gibi şirketlerde çalışamazmışız eger boyle şirketlerde çalışmak istiyorsak hava nakliye lisansı varmış (ben bole bişey hiç duymadımda)o lisansıda sadece eskisehir veriyormuş.boyle birşey varmıdır.?Bir ikinciside bu bonair nasıl bir okul yani güvenilirmi?Teşekkürler
hakan737
üye

Turkey
279 Cevap
Gönderilme Tarihi - 11/03/2005 :  20:01:12  Profili Göster  Ziyaret hakan737'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
evet dogru demisler,

havayollarında ucus yapabilmek icin ATPL lisansına sahip olmak gereklidir;
ATPL=Airline transport pilot licence-havayolu nakliye pilotu lisansı

havayollarına girmek icin ATPL'den önce Frozen ATPL lisansına sahip olmanız gerekir. Bunun için elinizde CPL (gerekli diğer lisanlarla beraber, JAR kurallarına göre) olması gerekir-ki frozen ATPL için gerekli sınavlara girebilesiniz.

bu lisans ile girdiginiz havayolunda, belirli bir saatten sonra sanıyorumyine lisans ile ATPL lisansına gecersiniz.

Edited by - hakan737 on 11/03/2005 20:04:36Sayfa Başına Git

atkin
üye

Turkey
65 Cevap
Gönderilme Tarihi - 12/03/2005 :  08:47:59  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
dün samairin genel müdürüyle göruştum . benim şu an hiç bir pilot lisansım yok sizin dediğinize göre ilk once ppl almak sonra clp yani sırayla alınıyor.fakat yusuf beyin dediğine göre eger ben diretk olarak clp eğitimine katılabilirmişiz çünkü bu eğitimin içinde hepsi varmış bole bişey mumkunmudur?ayrıca bildiğim kadarıyla lise mezunları kaptan olamıyorlar ben anadolu teknik lisesi uçak bakım teknisyenliği gövde-motor mezunuyum.acaba benim ne gibi avantajlarım olabilir pilotluk hakkında (uçağı iyi-kötü sistemleriyle bilmek dışında)..ayrıca 30000$'ın biraz altında veya biraz ustunde fiyatı olan bir uçş okulu var mıdır?Sayfa Başına Git
scorpion22
üye

Turkey
183 Cevap
Gönderilme Tarihi - 12/03/2005 :  11:40:20  Profili Göster   scorpion22 a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
CPL için genel bir fiyat belirleyip CPL almak için gerekli tüm aşamaları bir paket program olarak görürsek mümkün .Okullar baktılar amaç THY girmek cpl almak buna göre program yaptılar burda bir terslik yok.Sonuç olarak amaç cpl almaksa bunu sana vermeleri önemli ayrı ayrı değerlendirme.Fiyatlar 30000-50000 dolar arasında ama birçok okul 35000 dolara sertifika veriyor.

.........Sayfa Başına Git

atkin
üye

Turkey
65 Cevap
Gönderilme Tarihi - 12/03/2005 :  19:30:27  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
peki 35000 dolarlık bir okul önerebilirmisibniz.çünkü ailem 50000$ karşılayamaz.babam benim için araba yerine beni bole bi eğitime göndermek istiyo zaten bende uçak teknisyeni olduğum için bu işi hiç bilmeyen biri gibi zorlanacağımı sanmıyorum...birde sindel havacılık iyi diyolar ama orası 50000$ hadi diyelim verdik ben istanbuldayım kalıcak yer vericekleri mi?

aaaSayfa Başına Git

pitts
üye

85 Cevap
Gönderilme Tarihi - 13/03/2005 :  03:31:57  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Selamlar;
arkadaşlar havayollarında pilot olarak uçan biri olarak yanlış bilgilendirilmenizi istemem.Ticari olarak pilotluk yapmak için yani bu işden para kazanmak için CPL+IR+ME lisansı yeterli ATPL ise kaptan olarak uçmanız için gerekli.
CPL=Commercial pilot licence
IR=Insturment rating
ME=Multi engine
ATPL=Airline transport pilot licence
ATPL cpl aldıktan sonra herhangi bir şirkette ikinci pilot olarak 1200 saati tamamlamışsanız ve iki pilota sertifikalı bir uçakta 500 saat uçmuşsanız ve frozen atpl sınavlarının hepsini vermişseniz ancak bu minimum kriterlerde ulaşabileceğiniz ve havayollarında kaptan olabilmeniz için gerekli lisans türüdür..

Sayfa Başına Git

atkin
üye

Turkey
65 Cevap
Gönderilme Tarihi - 13/03/2005 :  08:47:23  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
saolun walla ben pilot olıyımda ömür boyu f/o olmaya razıyım:))) diyelim ki bu lisansları aıldık(clp ır me)ATLP için sınav duyurusunu nasıl öğreneceğiz?gittiğimi okul mu acaba bizi yönlndirecek o konuda?

aaaSayfa Başına Git

atkin
üye

Turkey
65 Cevap
Gönderilme Tarihi - 13/03/2005 :  09:14:25  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
bişey daha sormak istiyorum..DUHA havacılık hakkında bilgisi olan var mı?Çünkü bu aralar bir okula ha girdim giricem araştırıyorum da...eger bildiğiniz 35000$ aşmayan bir okul önereilirmisiniz?

aaaSayfa Başına Git

scorpion22
üye

Turkey
183 Cevap
Gönderilme Tarihi - 13/03/2005 :  11:39:50  Profili Göster   scorpion22 a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Birde şu var tabi dolar yarine euro ile çalışmaya başlayan okullarda var.Son fiyat durumları nedir bilmiyorum ama arama motorundan uçuş okullarının sayfalarına ordan da telefon numaralarına ulaşabilirsin.Daha detaylı bilgi edinebilirsin fiyatlar konusunda.

scorpion22
üye

Turkey
183 Cevap
Gönderilme Tarihi - 13/03/2005 :  11:41:19  Profili Göster   scorpion22 a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Daha profesyonel bir açıklama yaptığınız için teşekürler.Durumu tam anlamıyla ifade edememiştim.

birgi
üye

Turkey
392 Cevap
Gönderilme Tarihi - 19/03/2005 :  10:50:28  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Ne zamandır forumda uçuş okulları haricinde pek konu geçmiyor.Okullar,okulların kalitesi,fiyatları hakkında hiç bir bilgim yok ama havacılık işine ucunda azda olsa bulaşmış biri olarak arkadaşlara şöyle bir tavsiyem olacak;parayı verip,uçuş okuluna kaydolmakla maalesef pilot olunmuyor.Pilotluk bir yerden sonra yetenek işi.

Bunları yazmamım nedeni yazılanlarda genelde düşünülenin "daha ucuza nasıl lisans alabilirim" veya "bu lisansla direk işe başlarmıyım?" şeklinde olması.Uçmak için önce lisansı almak gerekiyor,umarım anlatabilmişimdir.

Birgi
Sayfa Başına Git

dispatcher1907
üye

Turkey
38 Cevap
Gönderilme Tarihi - 21/03/2005 :  23:55:37  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Pilotaj eğitimi konusunda o kadar çok söylenti var ki, ben de artık hangisine inanıp hareket edeceğimi şaşırdım. Ben de şu an Duha Havacılık ile görüşüyorum. Henüz eğitime başlamadım çünkü hakkında söylenen iyi şeylerin karşısında pek hoş olmayan bir çok şey de var. Sindel'i metheden çok. Türkiye'de sivil havacılık yüksekokulu haricinde bu işin oluru yok, en iyisi Amerika'ya gitmek diyen de çok. Sadece kesin olan tek şey var, nereye giderseniz gidin fiyat aşağı yukarı aynı...Ben şu an dispatcherım zaten, teorik eğitimim nispeten kolay geçecektir ama sonuçta para veriyorsunuz ve miktarı az da değil..Onun için benim acizane tavsiyem bu işi çok çok iyi araştırıp niyetlenmek gerektiğidir. Kaldı ki uçuş okuluna yazılmakla bu iş bitmiyor. Eğitimleri başarıyla tamamlamak var. Sertifikaları almakla da bitmiyor. İş bulmak var :) Pilotaja gönül veren herkesin yolu açık olsun !

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR..!

Edited by - dispatcher1907 on 21/03/2005 23:57:00Sayfa Başına Git

atkin
üye

Turkey
65 Cevap
Gönderilme Tarihi - 22/03/2005 :  08:43:52  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
haklısınız bence de bütün okuların fiyatları aşağı yukarı aynı fakat bazılarını istanbulda olması nedeniyle çok pahalı..sanıyorum duha da cpl 38,500$ dı.eger tam bir bilgi verebilirseniz sevinirim.dediğiniz gibi parayı vermekle iş bitmiyor.bende de zaman zaman bu tür korkular oluyor parayı boşa vermeyelim diye.ama ben 5 yıl gövde-motor eğitimi aldım eger ben de alamazssam kimse alamaz gibime geliyo.bi de şu var tabiki uçmak yetenek ister.....orasınıda görücez insallah..

aaaSayfa Başına Git

dispatcher1907
üye

Turkey
38 Cevap
Gönderilme Tarihi - 22/03/2005 :  10:51:14  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
quote:

haklısınız bence de bütün okuların fiyatları aşağı yukarı aynı fakat bazılarını istanbulda olması nedeniyle çok pahalı..sanıyorum duha da cpl 38,500$ dı.eger tam bir bilgi verebilirseniz sevinirim.dediğiniz gibi parayı vermekle iş bitmiyor.bende de zaman zaman bu tür korkular oluyor parayı boşa vermeyelim diye.ama ben 5 yıl gövde-motor eğitimi aldım eger ben de alamazssam kimse alamaz gibime geliyo.bi de şu var tabiki uçmak yetenek ister.....orasınıda görücez insallah..

aaa

DUHA'da PPL + CPL + IR + ME ücreti KDV hariç 44000 $ ama şu an ME eğitimi veremiyorlar kendi çok motorlu uçakları olmadığı için... ME sertifikasını hariç tutarsak eğitimin toplam tutarı KDV dahil 40000 $ oluyor. Ama şu da bir gerçek ki bu fiyat pazarlığa açık. Gidip görüşmenizde fayda var.

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR..!Sayfa Başına Git

Bahadir
üye

USA
163 Cevap
Gönderilme Tarihi - 22/03/2005 :  17:00:43  Profili Göster  Ziyaret Bahadir'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Arkadaslar,
gelin Amerika'da egitelim sizi. $33,000'a mal olur tum lisanslariniz. Ayrica parayi defaten vermek zorunda da degilsiniz. Uctukca aliyorum. Eger 10 saatlik ucak parasini, ya da ogretmen parasini pesin verirseniz, o zaman 1 saat de bedava.
Bu yolla, $33,000'a tek, cok motorlu , aletli ticari pilot lisansinizi alirsiniz. Hem de yurt disinda ucusunuz kolay olur Ingilizceniz de gelisecegi icin.
Turkiye'ye de donunce zaten girmek zorunda oldugunuz Frozen kursuna ve sinavlariniza orada da girersiniz.

www.AcuWings.com

Ayrintili sorulariniz icin training@acuwings.com a yazin

Sevgiler,

Bahadir

Sayfa Başına Git

dispatcher1907
üye

Turkey
38 Cevap
Gönderilme Tarihi - 23/03/2005 :  08:38:31  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla

İlla Amerika diyorsanız www.deltaconnectionacademy.com ama şunu da belirtmeliyim ki artık pilotaj eğitimi için Amerika'ya gitmenin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ama İngilizceniz'i de geliştirmek istiyorsanız kesinlikle doğru seçim olacaktır. Buradaki uçuş okulları halen kendini geliştirmeye çalışmaktadır ama yine de yeterli olanları da vardır. En başta söylediğimi tekrar söylüyorum..Acele etmeden iyice araştırıp kendiniz için en iyisini seçmelisiniz.

Bahadir
üye

USA
163 Cevap
Gönderilme Tarihi - 23/03/2005 :  14:54:54  Profili Göster  Ziyaret Bahadir'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Delta Connectin Academy'den bir ogrenci geldi bana gecen gunu. 11,000 dolar odemis simdiye kadar ve hala 40 saat ucusu var ve private ini alamamis. Onerecekseniz bari soyguncu olmayan yerleri onerin. Delta Connection Academy burada "is gorusme garantisi " adi altinda cok fazla musteri topluyor ama sonunda adamlar ne buyuk hata yaptiklarini anlayip baska okullara geciyorlar.

Ayrica , daha onceden de soyledigim gibi , bunu vatanseverlik konusu olarak gormeyin. Amerika'daki ucus ortami ile Turkiye'dek ucus ortami arasinda cok ama cok buyuk fark var. Sadece bunu gormek bile ucus egitimi, insanlarin kariyeri acisindan cok onemli.

Herkese iyi ucuslar..

Bahadir

Sayfa Başına Git

dispatcher1907
üye

Turkey
38 Cevap
Gönderilme Tarihi - 23/03/2005 :  16:08:22  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Delta Connection Academy'de eğitim süresi 24 aydır zaten sitesine girip bakmanız yeterli bunu görmek için. Dolayısı ile bahsettiğiniz kişilerin henüz 40 saatlik uçuş yapmış olmaları normaldir. Kaldı ki ben sitesinin incelenmesini tavsiye ettim. İnsanlar benim dediğim yere kayıt yaptırmak zorunda değiller. Başından beri de hiçbir tavsiyede bulunmadım internet siteleri dışında. Çünkü yüksek maddiyatı gerektiren ve sonucunda ne olacağı belli olmayan bir konu hakkında kimseyi yalan yanlış yönlendirmek istemem. Amerika'da 25.000 $ karşılığı eğitim veren uçuş okullarını da biliyorum. Sertifikalarımız JAA onaylıdır diye insanları kandırıp ellerine FAA sertifikalırını verdiklerini ve bu kişilerin ne yazık ki Türkiye'ye döndüklerinde nasıl işsiz kaldıklarını da biliyorum. Neyse bu konu çok uzadı. Araştırma yapmak için kaynaklar belli. Pilotaja gönül verenlerin yolu açık olsun...

pitts
üye

85 Cevap
Gönderilme Tarihi - 30/03/2005 :  02:03:42  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
''Amerika ya gelin sizi eğitelim'' sevgili bahadır amerika da uçuş okulun mu var? havacılık nosyonun nedir ?? bu kadar rhat lisansmı veriliyor amerika da sanmam.Arkadaşlar fiyat fiyat fiyat bence önce bu işi yapmaya hazırmısınız ona bakın sonra yapabilecekmisiniz bnu görün ve bence sonra karar verin.Bahsedilen rakamlar çok ciddi rakamlar ben bu yolla pilot olan birisi değilim ve bana bu kadar para harcayarak bu mesleği elde etmeyi garanti gözüyle görmekte oldukça yanlış.Verdiğiniz para kaşılığı size uçak saatlik olarak kiralanır hepsi bu verdiğiniz para karşılığında size lisans vermeyi kimse tahüt etmez edemez.Ve bu amerikada asla bu kadar kolay olmaz konu hakkında yeterince bilgi sahibi biri olarak bukadar net yazıyorum.Amerika daki ucuzluğun sebebine gelince sadece ülkeler arasındaki ekonamik farklar yani en basiti yakıt fiyatları arasındaki farklar.Onun için bunu çok iyi düşünün benimde birçok arkadaşım bu rüyaya kapılıp amerikaya gitti pilot olup dönen kadar bu işi yapamadan birtakım insanlar tarafından dolandırılanlarda oldu.
Ve sayın bahadır bey lisansı değil amerika da mars da bile versen burdaki arkadaşalara türkiye ye geldikten sonra lisanslarını çevirmek için 13 dersden denklik sınavına girmeleri gerekiyorki bu inanamıyacağın bir kabus.....
Son olarak bu işi diğer işlerle karıştırıp hafife alan sayın arkadaşlar bu yanılgının sonucu ve bedeli canınızdır bunu asla unutmayın....

Sayfa Başına Git

Bahadir
üye

USA
163 Cevap
Gönderilme Tarihi - 31/03/2005 :  07:20:21  Profili Göster  Ziyaret Bahadir'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Helal olsun.... Yazdigim o kadar aciklama silinmis.
Bu yazi silinmeleri ne kadar salakca.. Siz hala 14. yy da yasayin bakalim.

Sayfa Başına Git

coskun
üye

20 Cevap
Gönderilme Tarihi - 31/03/2005 :  10:11:37  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Cok ayip, siz bunu hep yapiyorsunuz, iki uc kisi biraraya gelmis kendinizi kral ilan etmissiniz, Kendi fikirlerinizi bangir bangir yazarken baskalarinin fikrine tahammul edemiyorsunuz. Ayni konu Tayyareci Yahoo group icin de gecerli, birisi oturmus gelen yazilari modere ediyor, ne hakla, ne bilgiyle. Tabi ki kimsede bir sey yazmiyor, hakli olarak..

Ne yazacagima, ne okuyacagima ben karar veririm. Bu devirde sansur, inanilacak gibi degil,cag haberlesme cagi, burada sansur ettigin yaziyi onbin kere baska sitede yazarsin, kendi kendisinin kuyusunu kazma diye buna denir.

Isinize gelse de gelmesede Bahadir'in yazisi derhal yerine konmali ve bu cirkin davranis bir daha tekrarlanmamali, eger uygar oldugunuzu savunuyorsaniz...

Sayfa Başına Git

Konu 2 Sayfa Uzunluğunda:
  1  2

Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al
Sıçra:

Tayyareci Forum : İKOVAN BİLİŞİM

Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000