ANASAYFA
Anasayfa | Forum Anasayfa | Profil | Kayıt | Aktif Konular | Arama
Kullanıcı İsmi
Şifre:
Şifremi bu bilgisayarda hatırla! 

Şifrenizi Unuttunuz mu?

Bütün Forumlar
 GENEL KONULAR
 Acil
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
piloçe
üye

Turkey
117
Cevap
Gönderilme Tarihi - 09/03/2005 :  19:55:46  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Acaba hangi hasteneden "uçuşa elverişlidir" raporu alabilirim? Ankara Hava Hastanesi olur mu? Bir de paraşüt kursları için son başvuru tarihini öğrenebilir miyim? Pilanör için 15 mart paraşüt içinde aynı mıdır?

PİLOÇE
tugce@eser.gen.tr

scorpion22
üye

Turkey
183 Cevap
Gönderilme Tarihi - 09/03/2005 :  21:21:23  Profili Göster   scorpion22 a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Bu konuda yardımcı olamayacağım fakat ne için gerekli olduğunu merak ettim.

.........Sayfa Başına Git

mavikanat
üye

Turkey
8 Cevap
Gönderilme Tarihi - 09/03/2005 :  23:36:00  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla

Bildiğim kadarı ile tam teşekküllü tüm devlet hastanelerinden uçuşa elverişlidir raporu alabilirsin ve tüm kayıtlar 15 marta kadar diye biliyorum.

Şunu da söyliyim devlet hastanesi bu rapor için sağlık güvencem olmasına
rağmen 120 milyon tl istedi.Haberin olsun.

Sayfa Başına Git

Sirer
üye

Turkey
47 Cevap
Gönderilme Tarihi - 10/03/2005 :  08:13:56  Profili Göster  Ziyaret Sirer'ın Anasayfasını   Sirer a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Selam
Eskişehir de ONVAK adı adı altında özel bir birim var ve THK ile anlaşmalı eğer oradan alırsan bu sana yaklaşık 50 YTL'ye gelir ve Sağlık raporu kesinlikle şart(Uçmasında&Atlamasında sakınca yoktur ibaresi kesinlikle olmalıdır) aynı zamanda son başvuru tarihide 15 Mart. Saygılarımla..

4.Air Force
411.Turkish Raiders Squadron Comm.
www.turkishstars.comSayfa Başına Git

piloçe
üye

Turkey
117 Cevap
Gönderilme Tarihi - 10/03/2005 :  20:29:55  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Teşekkür ederim. Sanırım bu sene katılamayacağım. Sağlık raporu haricinde halledilmesi gereken bir çok iş var. Bu arada merak ettiğim bir şey daha var bir sene içerisinde havacılıkla ilgili 1 den fazla kursa katılamama diye bir kural var mı?

PİLOÇE
tugce@eser.gen.trSayfa Başına Git

scorpion22
üye

Turkey
183 Cevap
Gönderilme Tarihi - 10/03/2005 :  21:44:29  Profili Göster   scorpion22 a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
THK için evet.Yılda en fazla bir kursa gidebiliyorsun.Yanlış hatırlamıyorsam tekamül aşamasında süre de değişiklik oluyordu.Başlangıç sertifikası alacaksın anladığım kadarıyla sen gitmek istediğin tüm branşlarda başvurunu yap çünkü yıllık kontenjanların sayısı kadar bile başvuru olmadığı için açılmayacak bölümler oluyor bu yılki yoğunluk hangi branşta bilemeyiz.Gelen sonuçlara göre birini seçersin.

scorpion22
üye

Turkey
183 Cevap
Gönderilme Tarihi - 10/03/2005 :  21:48:59  Profili Göster   scorpion22 a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
En fazla talep olan branşlar pilanör ve paraşüt.Bende pilanöre başvurdum belki görüşürüz.Başvurular 20 marta kadardı.Ama sen geç kalma hemen başvurunu yap.

pitts
üye

85 Cevap
Gönderilme Tarihi - 11/03/2005 :  12:37:36  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
sadece turkiye genelinde 8 hastane var istanbul dogan hastanesi alman hastanesi baskent hastanesi ama en ucuzu dogan hastanesi. jaa ra gore ticari pilot olur ve parasutcu ve planorcu olur ibaresi olmasi zorunludur bunun disindaki hastanelerin yetkisi yok

Sayfa Başına Git

Bahadir
üye

USA
163 Cevap
Gönderilme Tarihi - 11/03/2005 :  16:23:52  Profili Göster  Ziyaret Bahadir'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
International Hospital artik gecerli degil mi?

Sayfa Başına Git

piloçe
üye

Turkey
117 Cevap
Gönderilme Tarihi - 11/03/2005 :  16:29:47  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Pilanör kursuna başvurumu yaptım. Yalnız söylediklerinize göre ona da bu sene gidemeyeceğim çünkü model uçak kursuna başvurdum. Öncelik model uçak olmalı diye düşünüyorum çünkü diğer kurslara gidebilmek için modeel uçak sertifikası gerekiyormuş. Eh seneye inşallah...

PİLOÇE

hakan737
üye

Turkey
279 Cevap
Gönderilme Tarihi - 11/03/2005 :  17:26:30  Profili Göster  Ziyaret hakan737'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
1-"pilanör" değil "planör", önce gideceğin kurusn adını doğru söylemelisin, bir değil birkaç kez yanlış yazmışsın
2- hangi SALAK çıkarıyor bu model uçak kursu zorunlulugunu????paraşüt kursu için planör kursu için model uçağa ne gerek var?!!!!!hadi planör için paraşüt başlangıç gerek deseler neyse!!!yada yamaç paraşütü için paraşüt başlangıç onada eyvallah.

eğer bunu kurumun yetkili bir ağzı söylüyorsa utanmadan sıkılmadan "yuh artık"diyorum başka birşey demiyorum, bu kafayla çalışan kurumdanda hayır gelmez artık!.kontenjan dolduysa adam gibi "doldu kardeşim" desinler.yıllık faaliyet raporunu doldurabilmek için "model uçak kursu şart" yalanını (birşey diyecektim vazgeçtim)....neyse...yalanını uydurmasınlar.(sonunda benimde ağzımı açtırtılar durup durup)

Hakan737Guven
Sayfa Başına Git

mavikanat
üye

Turkey
8 Cevap
Gönderilme Tarihi - 11/03/2005 :  21:18:56  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla

Ben de çok sinir oldum bu model uçak kursu sertifikası olayına.Kesinlikle
çok saçma buluyorum.Paraşüt kursu için böyle bir zorunluluk yok ama onda da 1 tane atlayış yaptırıyorlar,e o zaman ben ne anladım o işten,vazgeçtim paraşütten.Yamaç paraşütüne gitmek istiyordum,onada model uçak saçmalığını öne sürmüşler.Bende model uçak kursuna gideceğim bu dönem o yüzden.Size kesinlikle katılıyorum,madem kontenjan dolu veya başka bir durum var neden adam gibi çıkıp söylemiyorlar.Sevinerek başladığım bu işin de bir devlet kurumu tarafından iç edilmesine pes diyorum.

Sayfa Başına Git

piloçe
üye

Turkey
117 Cevap
Gönderilme Tarihi - 12/03/2005 :  16:49:28  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Sevgili Hakan737

Öncelikle uyarın için teşekkür ederim.

Size katılıyorum. Model uçak ile planör vb. birbiriyle ne bağantısı var. Bırakın herkes istediği kursa gitsin tabiki. Ama bence kontenjan dolduğu için değil insanların model uçak kursuna katılımını artırmak için böyle bir şey yapıyorlar. Sonuç olarak insanlar havacılığı uçmanın zevkini tattıkları için seviyorlar ama onlar insanların havacılığı başka yönleriyle de tatmasını istiyorlar. Havacılığı her yönüyle öğrenmek sizi bilmem ama benim için bir zevk. Ama böyle bir zorunluluğu ben de eleştiriyorum. Ben isterim ama herkes yapmak isteyecek değil. Son bir şey böyle eleştiri yapmak bir şeylerin yoluna girmesi için iyi ama yine de bir kurumun çok sert bir şekilde eleştirilmesini doğru bulmuyorum. Herkes fikrini söylemekte özgür ama bir şeylerin yoluna girmesini istiyorsak, bu işi yönetenlere sorun değil yardımcı olmalıyız.

PİLOÇE

mavikanat
üye

Turkey
8 Cevap
Gönderilme Tarihi - 12/03/2005 :  18:48:50  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla

Slm piloçe,

Model uçak kursunun hangi dönemini tercih ettin, belki karşılaşırız.

Sayfa Başına Git

pitts
üye

85 Cevap
Gönderilme Tarihi - 13/03/2005 :  02:34:14  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
selamlar;
Arkadaşlar saçmalamayın bende eski bir planörcüyüm model uçağı teşvik veya kontenjan dolmasıyla felan alakası yok bu işin sadece kendi tanıdıklarına kontenjan ayırdıkları için bu durum yaratılıyor...
Lüfen inanmayın bu olaylara.
sevgili piloçe amaç yönetenlere problem çıkarmak tabiki değil sadece neyi yönettiklerini ve kimin için yönettiklerini hatırlatmak...

Sayfa Başına Git

scorpion22
üye

Turkey
183 Cevap
Gönderilme Tarihi - 13/03/2005 :  11:20:07  Profili Göster   scorpion22 a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Öncelikle konuşmalarınıza çeki düzen verirseniz sevineceğiz.Salakta olsalar bunları başkalarını rahatsız edcek şekilde kullanmamalısın.Evet pilanör.......Düzeltme gereği hissettiğine göre neyden bahsettiğimizi anlamışsın bir önemi yok ohalde.Edebiyat dersi değil uçuş eğitimi almayı planlıyoruz.Biz cahil insanlarız daha kursunu almadık kurstan sonra planör yazmayı öğrenmiş olmayı umuyorum.Model uçak sertifikasına gelince torpilin yoksa mecbur sayılır belki.Çünkü sertifikayla başvurman senin %90 lık kısımda olmaması da %10 luk kısımda değerlendirmeye alınmanı sağlıyor.Web sitesinde thk bununla ilgili açıklamayı yapmışki işin içinde olduğum için bunu uzun zamandır bekliyordum.Başvurumu yeni yaptığım için böyle bir konu olduğunu söyleyebilrim.Diğer bir konuda bu zorunluluk model uçağa karşı azalan ilşgiyi arttırmak için.Ve de planöre yapılan başvurular fazla olduğu için kontenjanlar da az elemeyi kolaylaştırıyorlar.Model uçakla planörün alakasızlığını anlayamıyorum.Uçtuğun aleti tanıman ve planörle uçuş mantığını kavraman çok mu kötü.Hayır tabiki.Sadece zaman kaybı ve zora gelmek istememekten ibaret.Planörden paraşütle atlamak için paraşüt sertifikası almak mantıklı model uçak mantıksız bravo çok güzel bir mantık çerçevesinde düşünüyorsunuz.

hakan737
üye

Turkey
279 Cevap
Gönderilme Tarihi - 13/03/2005 :  14:28:35  Profili Göster  Ziyaret hakan737'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
ya çok pardon, biz bilemedik, 17 yıldır bu işin içinde olan kişilerden biri olarak herşeyi yanlış görümüşüz pardon!

siz neden bahsediyorsunuz? ilkokul seviyesi,soru-cevap çoluk-çocuk muhabbeti yapacaksanız haberimiz olsun!

edebiyat dersi vermiyorum, yapacağınız işe saygı göstermenin yolunu gösteriyorum. hata bir kere yapılır 2,3 kere değil. Doğrusunu gösteren varsa da teşekkür edersiniz, elinizdeki binlerce dökümanda "pilanör" yazmıyor herhalde.

THK'nın bu sorununu eğer bu şekilde kabul ediyorsanız o sizin sorununuz, yarın öbür gün amuda kalkalbilenler girebilecek derse onuda yaparsınız o zaman.
Model uçakçılığın havacılığın diğer dalları ile doğrudan bir alakası yoktur, sadece bir parçası, ayrı bir koludur. Paraşüt, yamaç paraşütü,delta kanat,planör aynı kategoriye "bireysel hava sporlarına"girerler. Ben planör kursu için paraşüt gereklidir demedim, Türkçe yazdığım için doğru okuyun, "planör kursu için paraşüt gerekse eyvallah" dedim. Bu ikisi sportif havacılığın temeli oldukları için hava hissine mukabil aynı çerçeveye alınabilir ama bu kurslardan birini diğerine zorunlu olmayı kılmaz.

Anlayan zaten ne anlatmaya çalıştığımı(zı---pitts'le beraber)anlıyor. Amatörlük bir yere kadardır. burada THK'nın bir salaklığı varsa vardır

Hakan737Guven
Sayfa Başına Git

piloçe
üye

Turkey
117 Cevap
Gönderilme Tarihi - 13/03/2005 :  14:41:57  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Arkadaşlar. Tartışmaya gerek yok.
Hatamı düzeltene de tabiki teşekkür ederim. Burada amaç öğrenmek ve yanlış bildiğimiz şeyleri düzeltmek.

Bu arada sevgili mavi kanat sanırım haziran 20-22 arası yazmıştım.

PİLOÇE

scorpion22
üye

Turkey
183 Cevap
Gönderilme Tarihi - 13/03/2005 :  20:55:09  Profili Göster   scorpion22 a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Başkalarına akıl verirken kendi hatalarını görmezden gelmemelisin.Ayrıca forma kimseyi kırmak ya da tartışmak için girmiyorum.Hataya hatayla karşılık vermek yerine 17 yılın hatrına daha seviyeli davranmalısın.Bu kadar agresifliğe gerek yok.Ortamı germeyelim.Bu konuyu da burda kapat .İnsanlara yardım için olumlu eleştiri yapmaya çalış hoşçakal.

fasulye
üye

7 Cevap
Gönderilme Tarihi - 17/03/2005 :  14:11:07  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Ben geçen yıl bir arkadaşımla beraber katıldım THK 'nın model uçak kursuna. Fena değil aslında ama beklentilerinizi düşük tutun.
Özetle yapılanlar şöyle:
ilk gün sabah yoklama, koğuşlara yerleşim ve hemen ardından atelyede çalışma. Ayakta uzun süre zımpara yapıyorsunuz, yapıştırma çekiçle toplu iğne çakma vb. , oldukça gürültülü bir ortam. Yorucu ve eğlenceli.
Çok basit, elle atılan bir model yapılıyor. Tamamlamak için yaklaşık 2.5 gün var. Öğlen ve akşam yemekleri var, malesef çok doyurucu değil ama idare ediyor. Gece gürültü yüzünden uyumak zordu, genç arkadaşların enerjisi bitmiyor sabaha kadar gürültü yapıyorlar sağolsunlar. Askerlik günlerimi hatırladım.
Bir kaç kez teorik eğitim için sınıfa topladılar ama çok yetersiz. Hiç yoktan iyidir demek bile zor. Ben de yamaç paraşütü için ön koşul olduğundan gittim. Uçağı düzgün yapalım diye çok uğraştık ama sonunda kimse kontrol etmedi, katılan herkes sertifikasını aldı. Hiç yorulmayıp koğuşta kitap okuyarak vakit geçirsek de olurmuş. Uçağı verdiler eve getirdim. Üç günde yapa yapa bunu mu yaptın dediler. Haksız sayılmazlar. Daha önce evde yaptığım gelişmiş motorlu rc modellerin yanında komik durdu ama emek emektir diyerek kolleksiyona ekledim. İlk modelini yapacaklar için elinin kırılması açısından iyi olabilir. Ama zaten modelciyseniz formalite ve vakit kaybı. Yamaç paraşütü ve planör için gerekliliği konusunda çok tartışma var. Ben de gerekli olmadığını düşünenlerdenim. Ama kurallar var, eleştirseniz de uymak zorundasınız. İşin eğlenceli tarafından bakmak lazım.

Sayfa Başına Git

Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al
Sıçra:

Tayyareci Forum : İKOVAN BİLİŞİM

Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000