ANASAYFA
Anasayfa | Forum Anasayfa | Profil | Kayıt | Aktif Konular | Arama
Kullanıcı İsmi
Şifre:
Şifremi bu bilgisayarda hatırla! 

Şifrenizi Unuttunuz mu?

Bütün Forumlar
 GENEL KONULAR
 İlk Uçuşumu Yaptım!!!
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Fangio
üye

Turkey
34
Cevap
Gönderilme Tarihi - 04/03/2005 :  16:32:24  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Herkese merhaba,
Arkadaşlar bugün itibarı ile ilk uçuşumu yapmış bulunuyorum.Saat 14.15'de Sabiha Gökçen'den havalanıp 45 dakika süren bir uçuş yaptık.Gerçi ilk uçuşum olduğu için motor çalıştırdıktan sonraki ilk 10-15 dakikada yerde geçti ama olsun.Bu ilk uçuşa balayı uçuşu diyorlarmış,kumandalar hemen hemen herzaman öğretmen pilottaydı zaten insan anca alışabiliyor o kadar sürede göstergelere,sürekli değişen irtifaya ve yönünü tayin etmeye.Yanlız daha önce birçok kez yolcu uçağına binmeme rağmen böyle bir uçakta(Cessna 152) ilk seferimdi ve tahmin ettiğimden çok daha fazla sallantılar oldu.
Ayrıca bu gün uçuşa gelmeden önce sıvı gıdalardan ve özellikle asitli içeceklerden uzak durulması gerektiğini öğrendim,kesinlikle sizde çok dikkat edin buna.Ben uçuştan yarım saat kadar önce yemek yeyip,kola içmiştim ,biraz midemi bulandırdı.
Arkadaşlar kendimi bildim bileli hayalim olan pilotluğa doğru ilk adımımı attım.
Dilerim sizlerde en kısa zamanda hayallerinize kavuşursunuz.
Sakın kimse yanlış anlamasın ,bunları yazarken hiçbir art niyetim yok,sadece havacılığa gönül vermiş insanlarla heyecanımı ve sevincimi paylaşmak istedim.
Saygılar.

huey
üye

38 Cevap
Gönderilme Tarihi - 04/03/2005 :  17:19:58  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
quote:

Herkese merhaba,
Arkadaşlar bugün itibarı ile ilk uçuşumu yapmış bulunuyorum.Saat 14.15'de Sabiha Gökçen'den havalanıp 45 dakika süren bir uçuş yaptık.Gerçi ilk uçuşum olduğu için motor çalıştırdıktan sonraki ilk 10-15 dakikada yerde geçti ama olsun.Bu ilk uçuşa balayı uçuşu diyorlarmış,kumandalar hemen hemen herzaman öğretmen pilottaydı zaten insan anca alışabiliyor o kadar sürede göstergelere,sürekli değişen irtifaya ve yönünü tayin etmeye.Yanlız daha önce birçok kez yolcu uçağına binmeme rağmen böyle bir uçakta(Cessna 152) ilk seferimdi ve tahmin ettiğimden çok daha fazla sallantılar oldu.
Ayrıca bu gün uçuşa gelmeden önce sıvı gıdalardan ve özellikle asitli içeceklerden uzak durulması gerektiğini öğrendim,kesinlikle sizde çok dikkat edin buna.Ben uçuştan yarım saat kadar önce yemek yeyip,kola içmiştim ,biraz midemi bulandırdı.
Arkadaşlar kendimi bildim bileli hayalim olan pilotluğa doğru ilk adımımı attım.
Dilerim sizlerde en kısa zamanda hayallerinize kavuşursunuz.
Sakın kimse yanlış anlamasın ,bunları yazarken hiçbir art niyetim yok,sadece havacılığa gönül vermiş insanlarla heyecanımı ve sevincimi paylaşmak istedim.
Saygılar.

Merhaba Fangio

Adına çok sevindim. Bu uçuşunla ilgili bana bilgi verirsen çok sevinirim. Hangi şirket , kursun niteliği , süresi ücreti vs. Eminin ki benim gibi bir çok arkadaşımda bunu merak edecektir. Her gün önünden geçmeme rağmen bir türlü kısmet olmadı Sabiha GÖKÇENİ araştırmak. Orda hangi uçuş okulları veya şirketler var???

Saygılarımla

HUEY

Sayfa Başına Git

pilotgökçe
üye

Turkey
78 Cevap
Gönderilme Tarihi - 04/03/2005 :  22:19:15  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
benim bildiğim istanbul havacılık külübü var sabiha gökçende ve bir sürü kurslar veriyorlar

E.GÖKÇE
Sayfa Başına Git

Fangio
üye

Turkey
34 Cevap
Gönderilme Tarihi - 05/03/2005 :  09:04:25  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Selam Huey,

Pilotgökçe'ninde dediği gibi Sabiha Gökçende yerleşik olan ve orada eğitim veren İstanbul Havacılık Kulübü var.Ben yazımdanda anlaşılabileceği gibi PPL eğitimlerine başladım.İş hayatımla eğitimi bir arada götürmeye çalışacağım için sanırım bu eğitim 5-6 ay sürebilir.Gerçeken çok zor olacağını biliyorum hem iş hayatı hemde eğitimi bir arada götürmenin ama çalışmak zorundayım.Eğitimin ücreti konusunda kimseyi yanıltmak istemem ama şunu söyleyebilirim ,kursa başlarken telaffuz edilen rakkam standart eğitim süreleri(yer dersleri ve 45 saat uçuş)için geçerli.Dolayısı ile bu rakkam kişinin performansına göre ve uçuş süresine göre değişebilir.Buna herkesin çok dikkat etmesi gerekir.İstanbul Havacılık Kulübü sadece PPL için 7000$ istiyor.

Bu arada Pilotgökçen siz Tarkim'de eğitim almıştınız yanılmıyorsam.3 ay kadar önce bende Tarim'i ziyaret etmiştim.Veysel Hoca ile görüştük fakat Adana2da ikamet etmem mümkün olmadığı için Tarkim'de eğitime başlayamamıştım.Bu arada orada tanıştığım ve şu anda IFR-CPL sınavlarına giren bir arkadaşım var.İsmini burada vermeyeyim ama şunu söyleyebilirim 24 yaşında,İzmirli.Hala görüşüyoruz.

Saygılar.

Sayfa Başına Git

pilotgökçe
üye

Turkey
78 Cevap
Gönderilme Tarihi - 05/03/2005 :  12:02:07  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
quote:

Selam Huey,

Pilotgökçe'ninde dediği gibi Sabiha Gökçende yerleşik olan ve orada eğitim veren İstanbul Havacılık Kulübü var.Ben yazımdanda anlaşılabileceği gibi PPL eğitimlerine başladım.İş hayatımla eğitimi bir arada götürmeye çalışacağım için sanırım bu eğitim 5-6 ay sürebilir.Gerçeken çok zor olacağını biliyorum hem iş hayatı hemde eğitimi bir arada götürmenin ama çalışmak zorundayım.Eğitimin ücreti konusunda kimseyi yanıltmak istemem ama şunu söyleyebilirim ,kursa başlarken telaffuz edilen rakkam standart eğitim süreleri(yer dersleri ve 45 saat uçuş)için geçerli.Dolayısı ile bu rakkam kişinin performansına göre ve uçuş süresine göre değişebilir.Buna herkesin çok dikkat etmesi gerekir.İstanbul Havacılık Kulübü sadece PPL için 7000$ istiyor.

Bu arada Pilotgökçe siz Tarkim'de eğitim almıştınız yanılmıyorsam.3 ay kadar önce bende Tarim'i ziyaret etmiştim.Veysel Hoca ile görüştük fakat Adana2da ikamet etmem mümkün olmadığı için Tarkim'de eğitime başlayamamıştım.Bu arada orada tanıştığım ve şu anda IFR-CPL sınavlarına giren bir arkadaşım var.İsmini burada vermeyeyim ama şunu söyleyebilirim 24 yaşında,İzmirli.Hala görüşüyoruz.

Saygılar.

VEYSEL HOCAMIZ ARTIK TARKİMDE DEĞİL SANIRIM ŞU ANDA TARKİM DE UÇUŞ OKUL MÜDÜRÜ BAHATTİN TÜRKER HOCAMIZ
BENİM İÇİN TARKİM UÇUŞ OKULU ÇOK ÖNEMLİ CPL DAHİL TÜM EĞİTİMLERİ ORDA ALICAM
ŞU ANDA BEN (PPL) SAHİBİYİM 3 SENE SONRA CPL EĞİTİMİ ALICAM
ÇÜNKÜ HAVACILIK ATMOSFERİ BENİM İÇİN sadece adanada var!!!!!!!!

E.GÖKÇE

Edited by - pilotgökçe on 05/03/2005 12:09:31Sayfa Başına Git

Bahadir
üye

USA
163 Cevap
Gönderilme Tarihi - 05/03/2005 :  12:32:30  Profili Göster  Ziyaret Bahadir'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Fangio,
herseyden once hayirli olsun. Ben ilk ucusumun tarihini hala hatirliyorum (12 Subat 1994) ve bunayana kadar da hatirlayacagim.

Senden tek dikkat etmeni isteyecegim sey, $7000 i defaten odememen. Eger IHK 10 saatlik yatirilan paralara indirim veriyorsa o yontemle devam etmen. IHK uzun yillardir var ama ne olacagi belli olmaz. Ben de dahil olmak uzere, bir suru para yatirip kaptiran insan biliyorum.

Ayrica calisarak pilot lisansi almak zor ama bir olcude de zevkli. Ben tum lisanslarimi full time calisarak aldim. Ucus ogretmenligini de full time calismama ragmen devam ediyorum..

Iyi ucuslar,

BAHADIR

Sayfa Başına Git

Fangio
üye

Turkey
34 Cevap
Gönderilme Tarihi - 05/03/2005 :  19:15:52  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Selam Bahadır,
Uyarın için çok teşekkür ederim.Gerçekten bu ben ve benim gibi eğitimlere yeni başlayan herkes için çok önemli bir husus.Fakat eğitim için talep edilen miktarı tek seferde ödememi istemediler,uçuş masraflarını karşılayacak kadar ödeme yapacağım sadece.
Diğer hususlar içinde uyarılarınız var ise kesinlikle dikkate alacağımı bilmenizi isterim.
İyi uçuşlar.
Saygılar.

Sayfa Başına Git

piloçe
üye

Turkey
117 Cevap
Gönderilme Tarihi - 06/03/2005 :  18:26:19  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Merhaba fangio. PPL aldığını yazmışsın. Sen yazınca aklıma takıldı. Acaba ppl vaya cpl almak isteyip, özel bir yere başvurduğumuzda muayene gerekli oluyor mu? Oluyorsa göz sorun oluyor mu?

PİLOÇE
tugce@eser.gen.trSayfa Başına Git

scorpion22
üye

Turkey
183 Cevap
Gönderilme Tarihi - 06/03/2005 :  22:23:48  Profili Göster   scorpion22 a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
İyi uçuşlar:)

.........Sayfa Başına Git

taylano
üye

8 Cevap
Gönderilme Tarihi - 07/03/2005 :  08:24:26  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Merhaba Fangio

Oncelikle tebrikler ve bundan sonrası icin iyi ucuslar. Ben de Nisan ayında PPL icin kursa baslamayı planlıyorum. Aynı sekilde calısırken devam edecegim. Bu arada ucus kursları ile ilgili arastırmalar yapmaya calısıyorum. Sen kurslar ile ilgili hic arastırma yaptın mı İstanbulda. Ozellikle de forumda baska bir konu baslıgı altında sertifikasyon yenilemeleri ile ilgili birseyler vardı. Bu konuda bilgisi olanlar paylasırlarsa sevinirim.

Sayfa Başına Git

birgi
üye

Turkey
392 Cevap
Gönderilme Tarihi - 07/03/2005 :  12:38:58  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Hayırlı olsun fangio

İlk uçuşlar her zaman heyecanlı olmuştur.

Kazasız belasız nice uçuşlar dilerim.

Birgi

Sayfa Başına Git

Fangio
üye

Turkey
34 Cevap
Gönderilme Tarihi - 07/03/2005 :  12:45:24  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Arkadaşlar,
Eğitimime başlamadan önce bende çok uzun süreli bir araştırma yaptım.İstanbul,Ankara ve Adana'daki uçuş okullarını bizzat ziyaret ettip ve yetkililer ve öğrencilerle görüşme fırsatı buldum.
Karar vermemdeki en önemli etkenler eğitimlerin Sabiha Gökçen'de olması ve fiyatının diğer kurslara nazaran biraz daha aşağıda olmasıydı.
Sizinde bildiğiniz gibi Sabiha Gökçen Hava Limanı, uluslararası bir liman olmasına rağmen mevcut firmaların şu anda tercih ettikleri bir liman değil.Öğrendiğim kadarı ile burayı yoğunluklu olarak Rus uçakları tercih ediyorumuş.Tabiki bu durum benim durumumdaki gibiler için bir avantaj yaratıyor.Dilediğiniz eğitimi rahatlıkla yapma şansınız oluyormuş burada.Atatürk'te eğitimin okadar koplay olacağını sanmıyorum doğrusu.
Hatta Bon Air bile Touch and Go eğitimlerini burada veriyor.Bu Pazar bir uçakları buradaydı yaklaşık 15-20 dakika kadar çalıştılar.
Belli bir seviyeye geldikten sonra tabiki trafiğin yoğun olduğu limanlarıda kullanmak isterim özellikle Atatürk'ü ama henüz o trafikte herhalde boğulurum.
Bu arada sağlık muayenesini mutlaka olmak zorundasınız.Göz muayeneside bunun en önemli kısımlarından bir tanesi.Fakat arkadaşlar gözlerinizde problem varsa bile fazla dert etmeyin eğer görme kaybınız gözlük taktığınızda çözülebilecek boyutta ise problem yok demektir.
Ama bu konu ile ilgili kimseyi yanıltmak istemem bana göre bu durumdaki arkadaşlarım pilotaj muaynesi yapan hastanelerden bir tanesini arayarak yetkili uçuş hekimi ile görüşerek konu hakkında net bilgiye ulaşabilirler.
Yanılmıyorsam Alman Hast.,Acıbadem Hast.,ve Doğan Hast.'de uçuş hekimi var.
Hepinize bol şanslar.

Saygılarımla.

Sayfa Başına Git

piloçe
üye

Turkey
117 Cevap
Gönderilme Tarihi - 07/03/2005 :  18:18:55  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Teşekkürler. İyi uçuşlar...

PİLOÇE
tugce@eser.gen.trSayfa Başına Git

Sirer
üye

Turkey
47 Cevap
Gönderilme Tarihi - 08/03/2005 :  20:15:48  Profili Göster  Ziyaret Sirer'ın Anasayfasını   Sirer a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Selam;
İnişin Kalkışına eşit olsun..
Sevgilerimle...

4.Air Force
411.Turkish Raiders Squadron Comm.
www.turkishstars.comSayfa Başına Git

gzecan
üye

1 Cevap
Gönderilme Tarihi - 15/11/2005 :  15:10:38  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
arkadaşlar bende pilot olmak istiyorum 19 yaşında ve lise mezunuyum acaba ne yapmam gerekiyor bana email atabilirmisiniiz cevaplarınızı bekliyorum
gzecan@hotmail.com

Sayfa Başına Git

Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al
Sıçra:

Tayyareci Forum : İKOVAN BİLİŞİM

Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000