ANASAYFA
Anasayfa | Forum Anasayfa | Profil | Kayıt | Aktif Konular | Arama
Kullanıcı İsmi
Şifre:
Şifremi bu bilgisayarda hatırla! 

Şifrenizi Unuttunuz mu?

Bütün Forumlar
 PİLOTAJ
 Dispatch hakkında bilgi almak istiyorum..
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
SiyaH
üye

2
Cevap
Gönderilme Tarihi - 21/12/2004 :  13:12:20  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Merhabalar.Dispatcher olmayı dusunuyorum.25 yasında bayanım.benim acımdan faydalı olup olmayacagına karar veremiyoum.Daha dogrusu su anda duha (ticketing) kursuna basladım.Fakat bu kısım daha cazip geldi.Geciş yapmayı düşünüyorum.Sınavda asaısız olmaktan korkuyorum cunku konula bayagı agır galiba .Aranızda bilgi sahibi olan varsa 1 2 satır benimle paylasırsa sevinirim.İyi gunler

piloçe
üye

Turkey
117 Cevap
Gönderilme Tarihi - 21/12/2004 :  15:40:01  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Merhabalar bilgi alabilmek içib bana e-meil atmışsınız. Yalnız üzgünüm bu konu hakkında hiç bir bilgim yok. Yalnız bende öğrenmek isterim. Mesajınızı daha çok kişinin okuyup cevap verebilmesi için aynı mesajı genel konular başlıklı bölüme yazarsanız sanırım size daha çok yardımcı olabilirler.

Saygılar
Pİloçe
tugce@eser.gen.tr

Sayfa Başına Git

cessna172
üye

Turkey
2 Cevap
Gönderilme Tarihi - 22/12/2004 :  21:28:16  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
merhaba....bende duhada dispatch erlik eğitimi alıyorum..sana tabiki bildiğim kadarıyla bilgi vermek isterim..aslında biraz zor diyebiliriz. tabiki çalıştıktan sonra oluyo korktuğun kadar zor bi şey değil...neyse benim adım murat bana tam olarak ne öğrenmek istediğini sor,yada beni okulda bul ben hergün ordayım....

saygılar

murat_zenginel@hotmail.com yada bu mail adresinden ulaşabilirsin

murat zenginelSayfa Başına Git

kartal14
üye

Turkey
59 Cevap
Gönderilme Tarihi - 23/12/2004 :  12:31:31  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
arkadaşlar beni de dispatcher hakkında bilgilendirir misiniz?
metindedeoglu@yahoo.com

Sayfa Başına Git

pilotsel
üye

20 Cevap
Gönderilme Tarihi - 25/12/2004 :  14:37:29  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
quote:

arkadaşlar beni de dispatcher hakkında bilgilendirir misiniz?
metindedeoglu@yahoo.com

Sayfa Başına Git

pilotsel
üye

20 Cevap
Gönderilme Tarihi - 25/12/2004 :  14:40:13  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
dispatch demek yerdeki pilot demektir yani uçağın kaptan pilotu kadar sorumluluk alır. Uçağı uçuş verilerini(load trim sheed)lerini hesaplar bunlar: yük miktarı yakıt miktarı kalkış ağırlığı gibi, ayrıca kazancıda iyidir.

Sayfa Başına Git

cessna172
üye

Turkey
2 Cevap
Gönderilme Tarihi - 26/12/2004 :  19:10:09  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
yaw pilotsel...dispatcherlik hakkında bilgisi olmayan insan load trim sheet nedir nasıl bilecek:)tamam tamam şaka....hem sen demişsin benide bilgilendirin sonrada açıklama yapmışsın....

dispather kaptanla eşit derecede uçuştan sorumlu kişidir..uçuş öncesi kaptanla birlikte imza atarlar..dispatcher uçuş planlamadan,hava durumlarının kalkış ve varış meydanlarına göre gelişmelerini değerlendirmek karar vermek,NOTAM lardan,havalimanı seyrüsefer şartlarından,alternatif havaalanından uçuş boyunca uçuşun takibinden,bir uçuşun emniyetini etkileyecek bir olayı kaptana bildirmek,gerektiğinde uçuşun iptali yada delay,uçuşun eniyetini sağlamak için her türlü operasyondan dispatcher sorumludur....

daha ne anlatayım.........

murat zenginelSayfa Başına Git

derder
üye

1 Cevap
Gönderilme Tarihi - 28/12/2004 :  19:21:05  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
peki dispatcher ların iş olanağı nasıl ve ücretleri ne seviyede acaba bilen varmı??

Sayfa Başına Git

MightyWing
üye

15 Cevap
Gönderilme Tarihi - 10/02/2005 :  21:49:09  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
quote:

dispather kaptanla eşit derecede uçuştan sorumlu kişidir..uçuş öncesi kaptanla birlikte imza atarlar..dispatcher uçuş planlamadan,hava durumlarının kalkış ve varış meydanlarına göre gelişmelerini değerlendirmek karar vermek,NOTAM lardan,havalimanı seyrüsefer şartlarından,alternatif havaalanından uçuş boyunca uçuşun takibinden,bir uçuşun emniyetini etkileyecek bir olayı kaptana bildirmek,gerektiğinde uçuşun iptali yada delay,uçuşun eniyetini sağlamak için her türlü operasyondan dispatcher sorumludur....

Arkadaş gayet net bi şekilde anlatmış. Dispatcher, brövesiz kaptandır. Tabii önce navkit olarak başlar, jeppesen günceller, sonra yardımcı dispatcher olur (birnevi yerdeki F/O) sonra lisansını alabilirse dispatcher ve iyiyse baş dispatcher vs. Oldukça matematik isteyen stresli yorucu bir iştir. Performans ofisin verilerini gerçek güne çevirir, pilotlara brifing verir, uçağın ve pilotun uçuşa dair ihtiyaçlarından sorumludur.

Sayfa Başına Git

Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al
Sıçra:

Tayyareci Forum : İKOVAN BİLİŞİM

Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000