ANASAYFA
Anasayfa | Forum Anasayfa | Profil | Kayıt | Aktif Konular | Arama
Kullanıcı İsmi
Şifre:
Şifremi bu bilgisayarda hatırla! 

Şifrenizi Unuttunuz mu?

Bütün Forumlar
 GENEL KONULAR
 bir havacılık programında ne olmalı ? ne olmamalı?
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
fuatulas
üye

Turkey
223
Cevap
Gönderilme Tarihi - 27/11/2004 :  12:48:05  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
sevgili dostlar

çalıştığım gazeteye bağlı olarak ulusal yayın yapan bir televizyon kanalı kuruluyor yaklaşık 8 aydan beri çalışmalar hummalı bir şekilde ilerledi ve şubat yada engeç ocak ayında yayına geçmeyi planlıyorlar ATN haber kanalı formatıyla ekranlarda yerini alacak

e bende televizyon personeliyle muhabbeti iyice ilerlettim ve program editörlerinin başı pozisyonundaki bülent beyle bizim kanalda yayınlanacak bir programlar hakkında sohbet etmeye başladım ve bizim kanalda havacılık programının yayınlanıp yayınlanmıyacağını sordum aldımğım cevap mutlaka yapmamız gereken bir program türü havacılık özellikle türkiyede sivil hava taşımacılığı bir çıkış trendi yakalamışken yapılması gereken bir program olduğunu anlattı ayrıca kendisinin kanal d de yayınlanan kokpit programının ilk yapım sorumlusu olduğunu kokpit programının yapılış hikayesini anlattı bende benden ve bizden bahsettim ona aldığım cevap vakit kaybetmeden kafama göre bir konsept hazırlamamı istedi ayrıca programa güzel bir isim

ben kendi kafamda bir konsept hazırladım ama birde sizlere danışmak ve yardım almak istedim
özellikle isim konusunda yardımlarınızı rica ediyorum
eğer program hayata geçerse kanal d de yayınlanan kokpit ve tv8 de yayınlanan first class programlarından farklı olmalıymış amaç havacılığı seven insanları ekran başına çekerken havacılıkla alakası olmayan insanlarada havacılığı tanıtmak ve sevdirmek olmalı

o yüzden soruyorum
böyle bir programda neler olmalı ? neler olmamalı ?

fulas

wizzo
üye

USA
56 Cevap
Gönderilme Tarihi - 27/11/2004 :  22:10:52  Profili Göster   wizzo a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Bu habere cok sevindim,sana simdiden kolay gelsin :)Eminim ki tum arkadaslarimin zevkle izleyecegi,bilgilenecegi bir program olacaktir,hele yardim edenler teyyarecilerse
Programin icerigi havacilik sanayi,havacilikla,sirketlerle ilgili yenilikler,haberler,sempozyumlar,soru-cevap,egitim,deneyimler kisacasi cok yonlu olmasi cok guzel olur ve sadece havayollari degil de havacilik sporlarinin da yer almasi da onemli bence.
Isim konusunda cok parlak gelmeyebilirler ama ilk aklima gelenler "ALTIN KANATLAR","SORTI","PILOTAJ","OTOMATIK PILOT","3/9 HATTI" oldu.Yine aklima gelen isimler olursa yazarim.

face your fearsSayfa Başına Git

yakovlev
üye

Turkey
87 Cevap
Gönderilme Tarihi - 28/11/2004 :  13:19:38  Profili Göster  Ziyaret yakovlev'ın Anasayfasını   yakovlev a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
slmlar gerçekten tv kanallarında havacılıla ilgili programlar çok az hatta kokpit ve first class tan başka da yok sanırım
bana göre programda sivil havacılıkla ilgili bilgiler,pilot olma yolları,uçuş eğitim okullarıyla ilgili bilgiler,yeni açlan şirketler ile ilgili bilgiler yer alırsa iyi olur
özellikle program bizlere pilotluk hakkında yol gösterici olmalıdır
ayrıca herhafta program sonunda bir soru sorulup yarışma düzenlenirse çok iyi olur
başarılar dilerim

gökhanSayfa Başına Git

hakan737
üye

Turkey
279 Cevap
Gönderilme Tarihi - 28/11/2004 :  14:43:55  Profili Göster  Ziyaret hakan737'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
magazin programına dönmesinde , ne olursa olsun...hepsi başında ciddi başlar sonra rating düşünce işin içine kadınsı konular girer (nasıl bir mantıksa!!)hostes kıyafetleri, alışveriş, gezelim görelim vvsvsvs diye devam eder.
bu iş ticaret nihayetinde bir bütçe.ya parasını çıkaracak ya para ödeyeni reklam açısından tatmin edecek.bir tür denklem

salt havacılık kimsenin ilgisini çekmez. izleyici hedef kitlesi bellidir. buna ancak tali yollar ile izleyici eklersiniz.başta olacaklari konusalim sonra nasilsa format değişecek.

çizgi belli olmalı; sivil, ticari,sportif, amatör? yada hepsinden bir parça. biri fazla olursa diğeri sıkılır bırakır!
ödül olarak bedava uçuş, ve hatta simulator uçuşu, varsa sponsor şirketle cockpitte bir git-gel uçuş. küçük maket uçaklar yada flightsimulator program paketi.(pahalı olmadığı için uygun olabilir)

ne yapın yapın magazinden uzak durun, çok itici.."konuğumuz ünlü bilmem kim ile beraberiz...eee havacıkla araniz nasiluçakları severmisiniz???" zaplamak için birinci sebep...%90'ı zaten alt kültürden zorla çıkarılan, medyada kendilerini pazarlamak için ortalıkta gezinen güruhtan (dikkat edin sanatçı demiyorum)uzak durun. zaten kalan sanatçı kısmınında bu konu ile yolcu olmaktan fazla alakası yok..eğer bulabilirseniz nejat uygur, korhan abay gibi hakikaten havacılık ilgisi olan kişiler ancak konuk olaiblir. Diğer türlü akla zarar verimsiz geyik br sohbet olur!
aptal saptal bir gezelim görelim yerine, uçuş noktası diyip havaalanı ile ilgili bir belgesel (cockpitte vardı çok güzledi bir ara),alanın olanakları cockpiiten bir belgesel, tehlikeli havaalanları daha dikkati çeker. yoksa "burası mısır, buda deve, kalanlrda piramit felan" formatındaki geyikler yine zaplama nedenidir..

aklıma gelince daha yazarım

Hakan737Guven
Sayfa Başına Git

piloçe
üye

Turkey
117 Cevap
Gönderilme Tarihi - 28/11/2004 :  18:05:08  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Selemlar. Bu haber gerçekten çok güzel. Arkadaşlara katılıyorum. Bence de programın sonunda havacılıkla ilgili bir soru sorulabilir ve kazanana bedava uçuş vb ödüller verilebilir. Ayrıca programa havacıkla ilgisi olan insanların da ilgisini çekebilecek konuklar davet edilebilir. Örneğin havacı olmak isteyenler için Anadolu üniversitesinden yetkili bir kişi gelebilir. Açıkçası bu benim için çok iyi olur. Ve insanları havacılığa özendirecek canlı uçuşlar yapılabilir. Sabiye Gökçen vb kişilerle ilgili ilgi çekiçi hikayeler ilgi çekiçi bir şekilde anlatılabilir. Benden bu kadar. GüzeL bir şey aklıma gelirse yazarım.

SEvgiler

PİLOÇE
tugce@eser.gen.tr

Sayfa Başına Git

fuatulas
üye

Turkey
223 Cevap
Gönderilme Tarihi - 29/11/2004 :  09:58:04  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
dostlar yazdıklarınız için teşekkürler

program başlangıçta yarım saat bir süre için geçerli olacak ama tutulursa yayım zamanı uzatılabilir havacılığın çok çeşitli dalları var bu süre içinde hepsine deyinmek çok zor olacak gezelim görelim biçimi bölüm olacak tabii ama ben bunu hakanın yazdığı gibi bu piramit buda deve şeklinde değil işte bu haftada tiger meet buluşmasındayız bu uçaklar bu gün için özel olarak boyanıyorlar şeklinde yada avrupa yada amerikadaki havacılık fuarları havacılık gösterileri müzeler yada ne bileyim boing yada airbus ın üretim bandında kısa bir tur yani gezelim görelim olacak tabii ama içinye yani yüzde doksanı havacılık olacak
bunu yapmamız şart diye düşünüyorum çünki yurt taki havacılık faaliyetleri gerçekten çok az özellikle kış aylarında havacılık faaliyetleri neredeyse olmuyor program sonunda bir armağan vermeyi bende düşünüyorum ilk aklıma gelen maketçilik mesela first class ta hediye maket veriyorlar bende katılıp almıştım bir tane bana pm den f-5 türk yıldızları gelmişti ve anonsta ne diyorlar biliyormusunuz ÇOCUKLARINIZ İÇİN YAPIMI KOLAY UÇAK MAKETİ nedir bu maketçilik başlı başına bir dal ve çok eylenceli bir uyraş bende maket yapıyorum
her neyse çok uzattım düşündüğüm şu
herhafta maket köşesi olacak maketçilikle ilgili bilgi ve bir model yapımı aynı yemek tarifi programları gibi beş dakikada bir maket yapılacak boyanacak eskitmesi yapılacak ve o haftanın talihlisine bu maket hediye edilecek tabii yapılan modeller pm gibi dandik firmaların olmayacak detay hatları düzgün ve büyük ölçekli olmalı
aklıma bir sürü şey geliyor ama tam toparlıyamıyorum

hakan abi özellikle senin yardımına ihtiyacım var
wizzo sorti ve altın kanatlar çok güzel
bana yardımlarınızı esirgemeyinde adam gibi tatmin edici bir program yapalım
çünki ben bunu başarmayı çok istiyorum

fulasSayfa Başına Git

mavipilot
üye

Turkey
96 Cevap
Gönderilme Tarihi - 29/11/2004 :  14:00:19  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
merhaba arkadaşlar bencede böyle birşey olursa çok güzel olur ama lütfen kokpit gibi olmasın biraz faklı ve sürükleyici olsun ve lütfen programı sunan kişiler MANKEN VE SANATÇI olmasın ,alakasız kişiler sırf isimleri var diye sunulmasına sinir oluyorum,şevk yok sevgi yok düz bir yazı haber okur gibi sunum itici oluyor ve türkiyedeki havacılık nasıl yapılıyor ,her şehirde insanlar havacılığı nasıl yaşıyor neler yapıyorlar bunlar anlatılsın ve yurt dışından haberler verilsin ve yapılan yarışmalarda hediye olarak çocuk kandırır gibi maketler verilmesin,havacılık sporların nasıl yapıldığıyla ilgili kişilere bilgi verilsin,havacılığın tarihiyle ilgili bilgiler verilsin,vs ...
aklıma geldikçe sana mail yazarım ,ve tebrik ederim seni :)

bu arada hakan 737 ': magazin programına dönmesinde , ne olursa olsun...hepsi başında ciddi başlar sonra rating düşünce işin içine kadınsı konular girer (nasıl bir mantıksa!!)hostes kıyafetleri, alışveriş, gezelim görelim vvsvsvs diye devam eder.
burda nedemek istediniz açıklarmıısnız ? rating düşünce kadınsı konularamı giriloyor ne alaka anlıyamadım !!!
genellleme yapmıyalım.

Sayfa Başına Git

fuatulas
üye

Turkey
223 Cevap
Gönderilme Tarihi - 29/11/2004 :  15:27:18  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
sevgili mavi pilot

bende program sunucusu konusunda senınle hemfikirim program akıcı olmalı haber bülteni okur gibi birinin çıkıp okumaması gerek biraz acun firarda vari olmalı yani sunucu biraz fırlama olmalı sürekli tempoyu yüksek tutmalı doğaçlama olmalı yani

ve gerçi sorunu hakana sormuşsun ama ben hakanı anladığım kadarıyla yanıtlamak isterim
mevcut programlarda sunucular bayan mankenler yani ve bence bu havacılığın ruhundan çok ama çok uzak yukarda yazdım sunucunun nasıl olması gerektiğini
yani bence bundan bahsetti hakan !
ayrıca yine mevcut programlar çok fazla ticari amaçlı mesela tv8 mng grubunun kanalı sektör hakkında bilgi almak amacıyla bir bilene danışalım mantığı köşesinde danışılan adamlar hep mng air yöneticileri oluyor kokpit te ise aynı durum thy yöneticileri için geçerli bu iki program yapımcılarının algıladığı havacılık yalnız sivil hava taşımacılığı ile sınırlı havacılığın diğer kollarını görmezden gelip vakit ayırmıyorlar işte bu yüzden bu iki programda sıkıcı
son olarak ne olur birbirinize dalmayın bana yardım edin :) !!!!!!

fulasSayfa Başına Git

ReNK
üye

Kazakhstan
26 Cevap
Gönderilme Tarihi - 29/11/2004 :  17:37:02  Profili Göster   ReNK a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
MERHABA FUATULAS

Bence program devamli ve belgesel olmali
Ben rus kaynaklarindan ruscadan turkceye her turlu haberleri,yazilari sizin icin cevirmeye hazirim.
Konu her zaman bulunur

ornegi rus gazetesinde oyle bir haber yayinlandi

Турция будет строить американский военный самолет
Турция участвует как седьмой партнер НАТО в создании нового американского боевого самолета для всех видов вооруженных сил. В этот проект турецкое правительство инвестирует $ 175 млн.

При подписании соответствующего соглашения в Вашингтоне турецкий государственный секретарь вооружения Али Эркан подчеркнул , что самолет Joint Strike Fighter является одной из самых важных оборонных программ.

Источник: "Газета"

Turkiye Amerikan savas ucagi ureticek
Her turlu silah tasiyabilecek ucagin uretiminde Turkiye yedinci ortak olarak
girecek.Bu projede Turkiye 175 mln $ yattirim payina sahiptir.
Ali Erkan Vasingtonda anlasmayi imzalarken Joint Strike Fighter ucagin en onemli devlet savunma programlarindan biri diye acikladi.

rinatSayfa Başına Git

ReNK
üye

Kazakhstan
26 Cevap
Gönderilme Tarihi - 29/11/2004 :  17:46:39  Profili Göster   ReNK a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Programda iki dakikalik bir konu her zaman olabilir
"Ruslar ne diyor" :)

rinatSayfa Başına Git

remziozturk
üye

Turkey
29 Cevap
Gönderilme Tarihi - 29/11/2004 :  19:04:56  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Sevgili Fuat,

Programın çok sağlam formatı ve havacılığın tam göbeğinden bakan bir yaklaşımı hedeflemeli. Haber programlarında "ARENA" ne ise, tartışmada "Siyaset Meydanı" ne ise bu program da havacılık alanında adıyla anılan bir referans olabilmeli.

Programda neler olup olmamsı için forumun genel profiline bak, nelere talep ediliyor, en çok konuşulanlar neler, veya çok istendiği halde olmayan ne var bunlara bak; buna ilaveten de yukarda arkadaşların tavsiyelerine kulak verirsen başarılı olmaması için pek neden kalmıyor.
Bizim için sevindirici yanı şu: belki senin aracılığınla programa birinci elden katkıda bulunabilir, içeriğini zenginliştirebilir, olası yanlışlıkları düzeltebiliriz.

Son olarak bir şey rica edeceğim:
Gerçek havacılık meraklılarını yada içinde bir parçacık da olsa havaclık sevgisi bulunanları hedeflyecekse program uzun ömürlü olur.
Ama formatını değiştirir, sadık seyircisine ihanet ederse gerçek havacılık meraklıları çok çabuk küser, bir daha da yüzüne bakmazlar söyliyim.

Başarılar diliyorum şimdiden.

Remzi ÖztürkSayfa Başına Git

hakan737
üye

Turkey
279 Cevap
Gönderilme Tarihi - 30/11/2004 :  13:46:34  Profili Göster  Ziyaret hakan737'ın Anasayfasını  Alıntıyla Brilikte Cevapla
fuat sana mail attim ama tayyareci hesabından geri döndü..bana bir mail atarmısın?

Hakan737Guven
Sayfa Başına Git

fuatulas
üye

Turkey
223 Cevap
Gönderilme Tarihi - 30/11/2004 :  16:21:13  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
abi mail adresim

fuatulas@yahoo.com

fulasSayfa Başına Git

fuatulas
üye

Turkey
223 Cevap
Gönderilme Tarihi - 10/12/2004 :  10:49:42  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
arkaşlar program için isim önerilerinizi bekliyorum

fulasSayfa Başına Git

Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al
Sıçra:

Tayyareci Forum : İKOVAN BİLİŞİM

Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000