www.tayyareci.com         ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site KAYA SIGORTA
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

 

 

 

Fighter Ace, Microsoft'un yazılımını yönlendirdiği, kendi sınıfı içerisinde bizce en mükemmel gerçeklik olgusunu taşıyan bir savaş uçuş simulasyonu. Yer grafikleri üzerinde fazla durulmamakla birlikte, uçak grafiklerine ağırlık verilmiş olması, uçuş sırasında hedef takibini kolaylaştırmakta, yine bu mükemmel grafik yapısı, düşman uçağı tipinin çok uzak mesafelerden bile tanınarak saldırı, savunma ve manevra taktiklerini belirlemekte kullanıcıya büyük destek vermektedir.

Fighter Ace, bizim bilebildiğimiz kadarı ile, 1995 yılında ilk 1,5 versiyonu ile uçuş simulasyonu tutkunlarının kullanımına sunulmuş. 1999 yılının ikinci yarısında  Fighter Ace II adı ile yeni bir versiyon sürülmekle birlikte, Fighter Ace 1,5 hala gördüğü rağbet nedeniyle kaldırılmamıştır. Burada Fighter Ace II'den söz edeceğiz.

Pek çok kişinin 'uçak oyunu' diye tanımladığı Fighter Ace'e oyun demek çok yanlış olmamakla birlikte, bir uçağı kullanmak için gereken tüm hareket ve işlemlerin yapılmasının gerektiği gözönüne alınacak olursa, bu noktada oyun olmaktan çıktığı kanaatindeyiz. Ama yine de yıllarını mavi gökyüzüne adamış pilotlara olan saygımızdan dolayı, Fighter Ace'ten burada sık sık "oyun" olarak söz edeceğiz.

 

Oyun Kurgusu
Fighter Ace II 'yi tanıyalım
Fighter Ace II 'de uçabileceğiniz uçaklar
Nasıl temin edilir, nasıl oynanır?
Gerekli PC donanımı

 

 

 

 

Oyun Kurgusu :

 

Amaç:

Fighter Ace II'de 2. Dünya Savaşına katılan belli başlı 5 ülke canlandırılmış: Amerika, Almanya, İngiltere, Sovyetler Birliği ve Japonya.  Simulasyonun ana menüsünden önce mensubu olmak istediğiniz ülkeyi, daha sonra o ülkenin kullandığı uçaklardan birini seçerek uçmaya başlayabilirsiniz. Hedefiniz, diğer ülke mensubu düşman uçaklarını düşürmek; havaalanlarına, yerleşim ve sanayi bölgelerine isterseniz avcı uçaklarıyla, isterseniz bombardıman uçaklarıyla saldırarak bu bölgelere tank atağı başlatılmasını sağlamak; tanklarınızı düşman avcılarından korumak; bölgelerinize karşı atağa geçmiş olan düşman tanklarını yok etmek.

Yandaki haritadaki alanlarda kırmızı Sovyetler Birliği'ni, sarı Amerika'yı, yeşil İngiltere'yi, mor Almanya'yı ve turkuaz Japonya'yı ifade etmektedir.

fa_CdtMajmap.jpg (273268 bytes)

Arcade Arenas Haritası

Fighter Ace'te uçuş:

Oyuna girdiğinizde uçağınız pistin kenarında park halindedir. Havalanmak için piste girmek, flaplarınızı indirerek gaz vermek, yeterli hıza ulaşınca da lövyeyi çekerek tekerleklerinizi yerden kesmeniz gerekir. Gerçek uçuşlarda olduğu gibi, havalanır havalanmaz iniş takımlarınızı toplamanız, belli bir yükseklikten sonra flaplarınızı kaldırmanız unutulmaması gereken uygulamalar.

Fighter Ace'de başarılı bir performans göstermek için, uçtuğunuz uçağın özelliklerini ne kadar bilmeniz gerekiyorsa, düşman uçaklarının özelliklerini de bir o kadar bilmeniz gerekir. Saldırı, savunma ya da manevra taktiklerinizi, bu özelliklere göre seçmek zorundasınız. Örneğin, Spitfire Mk XIV E gibi dönüş yeteneği kısmen düşük bir uçakla, inanılmaz bir manevra yeteneği olan bir Japon A6M2 Zero'suna karşı savaşıyorsanız, asla dar alanda keskin dönüşler yaparak düşmanınızın arkasına geçmeye çalışmamalısınız; ya da yine Spitfire Mk XIV E ile kesinlikle bir Alman Focke Wulf 190-D'nin peşinden 80 derecelik tırmanışa geçmemelisiniz... Fighter Ace'de simule edilen uçaklar, gerçeklerinin özelliklerini aynen yansıtmakta.

Navigasyon ve göstergeler :

Simulasyonu kullananların %90'ının gerçek pilotlukla ilgisi olmadığı gözönünde bulundurularak Fighter Ace'de yön bulmak karmaşık işlemlerden arındırılmış. Yukarıda resmini gördüğünüz haritada kendi uçağınızı bir "x" işareti halinde görürsünüz.

 

fa_cockpit_small.jpg (5521 bytes)

P-51D Mustang kokpiti

Radar ve sayısal pusula

 

Uçağınızın önündeki beyaz bir çizgi hangi yöne gittiğinizi size gösterir, böylece uçağınızı gitmek istediğiniz yöne çevirebilirsiniz.Aynı haritada dost ve düşman uçakları da bir "+" işareti halinde görmeniz mümkün. Bu durumda harita aynı zamanda geniş alanlı bir radar işlevini de üstleniyor.

Haritanın bu radar fonksiyonundan başka, full-screen bakışında da ekranınızın sağ alt köşesinde yanda resmini gördüğünüz 8000 feet² 'lik bir alanı tarayan  bir radarla birlikte, su pusulası, durum caryosu, altimetre, sürat saati, varyometre de hizmetinizde.

 

fullscrview_small.jpg (3920 bytes)

Full-screen bakışı

Hasar, ölüm:

Savaş esnasında eğer uçağınız uçamayacak denli hasar görmüşse paraşütle atlama şansınız var. Ancak, atlarken düşman bölgesinde olmamanız gerekir. Eğer paraşütle atlayarak düşman bölgesine inerseniz (esir düşen pilot uçamaz mantığı ile) ölmüş kabul edilirsiniz. Atlayamadan ister kendi bölgenizde, ister düşman bölgesinde uçağınız düşerse yine ölü bir pilotsunuz. Öldüğünüz durumlarda yüklü bir puan kaybedersiniz. Fakat, eğer paraşütle kendi bölgeniz üzerinde atlamayı başarırsanız, uçağınızı kaybettiğiniz için yine puan kaybetmekle birlikte bu puan kaybı, diğerine oranla daha az olacaktır. Yaralı uçağınızla yere iniş yapabilirsiniz ama, uçağınız hurdaya çıkar. Düşman bölgesine inerseniz ölmüş kabul edilirsiniz; kendi bölgenize inerseniz uçağınızı kaybeder fakat hayatta kalırsınız. Uçağınız vurulduğu halde üsse dönmeyi ve piste inmeyi başarırsanız uçağınız tamir olacak ve hasarsız olarak tekrar havalanabileceksiniz.

Üsse geri dönüş, sadece hasar gören uçağınızın tamiri için değil, yakıt ve cephanenin sınırlandırıldığı senaryolarda cephane ve yakıt ikmali için de gerekli. 

Puan ve Rütbe:

Fighter Ace'de başarınıza göre bir puanlama sistemi vardır. Düşürdüğünüz her düşman uçağı için, imha ettiğiniz her düşman tankı, yakıt depoları, cephanelikler için puan alırsınız. Bu puanlar belli basamaklarda size rütbe kazandırır.  Fighter Ace'de ilk kez uçan bir sanal pilot Cadet (Er) rütbesiyle uçmaya başlar, 1000 puana ulaştığında Sergeant (Çavuş) rütbesine ulaşır. Bu rütbeler gerekli puanlara ulaştıkça otomatik olarak yükseltilir ve uçuş esnasında diğer pilotlar tarafından da ekranda görülür. 30000 Puan, size generallik rütbesini getirir. Fighter Ace'de puanlama sistemi oldukça adil bir sisteme bağlanmış. Bir pilot, üst rütbeli bir pilotu düşürdüğü zaman, kendisinden daha ast rütbeli bir pilotu düşürdüğünden daha fazla puan alır. Bir başka deyişle, üst rütbeli pilot ast rütbeli pilotu düşürdüğü zaman az; ast rütbeli pilot üst rütbeli pilotu düşürdüğü zaman çok puan alır. Böylece acemi pilotlarla usta pilotlar arasındaki puan kazanma kavramı dengelenmiş. Yandaki tabloda puanların rütbe karşılıklarını bulabilirsiniz.

 

 

RÜTBE

GEREKLİ PUAN

Cadet (Er)

0-999

Sergeant (Çavuş) 1000-1999
2nd Lieutenant (Tğm) 2000-3999
1st Lieutenant (Ütğm) 4000-5999
Captain  (Yüzbaşı) 6000-9999
Major  (Binbaşı) 10000-13999
Lt.Colonel  (Yarbay)  14000-21999
Colonel  (Albay) 22000-29999
General 30000-46000

Filo:

Beş ülkenin varlığından söz etmiştik. Dolayısı ile, Fighter Ace semalarında eğer Amerika adına uçuyorsanız, diğer tüm Amerikalı pilotlar sizin dostunuzdur. Başınız dertteyken yardım isteyebilir, başı dertte olan bir Amerikalı pilotun yardımına gidebilirsiniz. Bu kurgu sayesinde, Fighter Ace'de asla yalnızlık duygusu çekmeden bireysel uçuş yapabilirsiniz. Ancak, aynı ülke adına uçtuğunuz "dost", "vatandaş" pilotlardan başka, eğer arzu ederseniz kurulmuş olan bir filoya katılarak filo üyesi olursunuz. Filo üyesi olarak uçmanın zevki bambaşka. Fighter Ace'de bizim bildiğimiz 90 civarında filo var. Bu filolardan bazıları; "Sons of Britain" (İngiltere adına uçarlar), "115th Squadron" (İngiltere adına uçarlar), "Rojo Squadron" (Sovyetler Birliği adına uçarlar), "Banzai Squadron" (Japonya adına uçarlar), "Hard Squadron" (Almanya adına uçarlar), "TAVEN" (Adına uçtukları belli bir ülke yoktur. O anda hangi ülkede fazla pilot uçuyorsa o ülke adına uçarlar).  Fighter Ace'de bir de Türk filosu bulunuyor. Turkish Eagles adındaki bu filo, İngiltere adına uçar. Neden Türkiye değil de İngiltere adına? Eh, bahsetmiştik ya, maalesef Fighter Ace'de sadece 2. Dünya Savaşına katılan belli başlı 5 ülke canlandırılıyor.

Haberleşme:

Fighter Ace II 'de chat yapmaya benzer bir mesajlaşma sistemi var. Herkese yönelik genel, sadece düşmanlara ve sadece kendi ülke pilotlarınıza olmak üzere üç tip mesaj gönderebilir, bu şekilde iletişimi sağlayabilirsiniz. Düşmanlarınızın yazdığı mesajlar ekranınızda sarı renkte, kendi ülke pilotlarınızın yazdığı mesajlar ise yeşil renkte görünür. Bu sayede dost pilotlarla harekat planı oluşturabilir, taktik belirleyebilirsiniz.

 

Fighter Ace'te çok sık kullanılan bazı kısaltmalar "gk = good kill"; "gf = good flight"; "nf = nice flight"; "m8 = mate (friend)"; "911 = imdat, yardıma ihtiyacım var".

 

Fighter Ace'in sunduğu bu mesajlaşma olanağından başka, arzu ederseniz telsiz işlevini gören "Roger Wilco" ya da "BF" gibi yazılımları kullanarak sesli iletişim de sağlayabilirsiniz. Ancak kullanacağınız bu tür yazılımların bilgisayarınızın hafızasında yer tuttuğunu ve Fighter Ace bağlantınızı zayıflattığını hatırlatmak isteriz.

Film:

Fighter Ace II 'de uçuşlarınızı film olarak kaydedebilir, daha sonra bunları seyredebilirsiniz.  Film işlevinin en güzel yanı, kaydettiğiniz uçuşları yalnızca kokpit bakışından değil, dış mekandan ve değişik açılardan da izleyebilmeniz, zoom yapabilmeniz. Bu şekilde filmleri eğitim amaçlı kullanabilir, kaybettiğiniz bir hava savaşındaki hatalarınızı görerek bu hataları düzeltebilirsiniz. Filmi arzu ettiğiniz bir yerde dondurma, dondurduğunuz kareye değişik açılardan bakma, zoom yapma ve screenshot alma olanağınız var.

                                                                                                                                                                                  

 

 

Fighter Ace II 'yi tanıyalım :

 

Fighter Ace II, Microsoft'un Game Zone'unda online uçulabilen bir simulasyon. http://zone.msn.com/fighterace adresine girdiğinizde, aşağıdaki sayfa ile karşılaşırsınız. Simulasyon, amaç ve zorluk dereceleri bakımından bölümlere ayrılmıştır. Gelin, hep beraber bu bölümleri tanıyalım:
 • Arcade Arenas
 • Territorial Combat Arenas
 • Private Arenas uçuş zorluğu, senaryoları kendiniz ayarlayabileceğiniz özel odalardan oluşuyor.
 • Special Events, Fighter Ace server yöneticileri tarafından zaman zaman yarışmaların açıldığı bir bölüm. Bunlar, "En iyi Zero pilotu",  "Corsair'ler Spit'lere karşı" gibi çok keyifli yarışmalar.
 • Fighter Ace Legacy Rooms Fighter Ace 1,5 'ta uçmak isteyenler için.

Yazılımın, internete bağlanmadan offline olarak uçabileceğiniz bir eğitim bölümü de elbette mevcut.

                                                              

 

 

Fighter Ace II 'de uçabileceğiniz uçaklar :

 

Amerikan (US) Alman (GE) Sovyet (SU) İngiliz (GB) Japon (JP)
P-39 D Airacobra Bf-109 E4 Emil I-16/24 Ishak Hurricane IIC A6M2 Zero
P-40 B Tomahawk Bf-109 F4 Friedrich LaGG-3 Typhoon IB A6M5 Zero
P-40 C Tomahawk FW-190A-4 Yak-1b Spitfire Mk.V B Ki-43-IIa Oscar
P-47 D Thunderbold FW-190A-8 Yak-3 Spitfire Mk.IX C Ki-61-KAIc Tony
P-38 G Lightning FW-190D-9 Yak-9U Spitfire Mk.XIV E Ki-100-I-otsu Tony
F6F-3 Hellcat FW-190D-12 P-39Q Airacobra Lancaster Mk.IB J2M3 Jack
F4U-1C Corsair Bf-109 G-10 Gustav La-5 FN Mosquito DH98 Mk.IV N1-K2-J George
F4U-4 Corsair Bf-109 K-4 Kurfust La-7 Mosquito FB Mk.VI Ki-84-1a Frank
P-51 D Mustang Junker 88-A4 Tu-2   Ki-84-1c Frank
P-38 L Lightning Junker 87-D3 Stuka IL-2m3 Stormovik   Ki-67 Peggy
B-25J Mitchell Junker 87-G1 Stuka     G4M2 Betty
B-17G Flying Fortress Do-217e     D3A1 Val
A-20G Havoc       B5N2 Kate
TBF-1c Avenger        

 

 

 

Nasıl temin edilir, nasıl oynanır ?

 

Fighter Ace II 'nin piyasada CD'si ve satışı yok. Simulasyonu http://zone.msn.com/fighterace/downloads.asp adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Dosya büyüklüğü 19.2MB olan Fighter Ace 'i internet hatlarının pek kullanılmadığı saatlerde, örneğin, hafta içi gece 12'den sonra ya da Cumartesi-Pazar günleri sabah saat 06.00'da indirmeye başlarsanız 2 - 2,5 saatte indirebilirsiniz.

Fighter Ace'in yazılımı ücretsizdir ücretsiz olmasına ya, uçması ücretlidir. Fighter Ace'de uçmak için önce Zone'da hesap açmak, sonra da bu hesaba ücret ödeyerek abone olmak gerekir. Fakat Fighter Ace'de ilk kez uçacak olanlara üç günlük bir deneme süresi verilir. Üç gün boyunca ücretsiz olarak dilediğinizce uçabilirsiniz. Üç günün sonunda eğer hala ödeme yapmamışsanız, server sizi uçuş odalarına kabul etmeyerek ödeme yapmanız konusunda uyarır.

Fighter Ace'in ücretli olması sakın sizi fazla ürkütmesin. Ücretler öyle can yakıcı boyutta değil. Hemen bir ücretlere göz atalım:

24 saatlik sınırsız uçuş..........

  1,95 Amerikan doları
1 aylık sınırsız uçuş..............   9,95 Amerikan doları
6 aylık sınırsız uçuş.............. 49,95 Amerikan doları.

Çok fazla vakti olmayıp da ayda yılda bir kez uçacak olanlara elbette en cazip seçenek günlük aboneliktir. Bir kez 1,95 Dolar ödersiniz, yirmidört saat boyunca dilediğiniz kadar uçarsınız. Bir başka tarihte tekrar uçmak isterseniz, tekrar ödeme yaparsınız.

Fakat fırsat buldukça motorlarını çalıştırmayı arzu edenlere biz, aylık aboneliği öneririz. 9,95 dolar ödeme yaparak aylık abone olduğunuzda, istediğiniz zaman istediğiniz süre ile uçuş yapabilirsiniz. Aylık abone olduğunuz zaman, siz iptal etmedikçe her ay otomatik olarak kredi kartınızdan aboneliğiniz yenilenir. Bu nedenle uzun süreli iş gezisine, tatile çıkarken aboneliğinizi iptal etmeyi sakın unutmayın. Aksi takdirde uçamadığınız süreler için boşuna ücret ödemiş olursunuz. Tatilden dönüp de tekrar Fighter Ace semalarına dönmek istediğinizde yapacağınız iş, aboneliğinizi başlatmaktan ibaret.

Altı aylık abonelik, her ne kadar altı aylık periyod içinde biraz ucuz gibi görünüyorsa da, az önce sözünü ettiğimiz tatil, iş seyahatleri gibi ayrılıklarda 'ha' deyince iptal edilemeyen bir seçenek olduğu için, biz tavsiye etmiyoruz.

                                                          

 

 

Gerekli PC donanımı :

 

Fighter Ace II 'de uçabilmeniz için gerekli olan minimum donanım şöyle olmalıdır:

 

 • Pentium 200Mhz veya eşdeğer işlemcili  Multimedia PC

 • Microsoft ® Windows ® 95 veya Windows ® 98
 • DirectX 6.1 veya daha yüksek sürümü
 • Super VGA (800X600) 16-bit grafik kartı.
 • 32 MB veya daha yüksek RAM
 • 100 MB boş disk alanı
 • Super VGA (800 X 600) monitor
 • 28.8 Kbps Internet bağlantısı
 • Microsoft ® Internet Explorer 4.x, AOL 3.0 veya daha yüksek sürümleri, MSN 2.0 veya daha yüksek sürümü, veya Netscape 4.x
 • Mouse
 • Joystick

 

Aşağıdaki donanım tavsiye edilir:

 

 • PII 300 MHz veya daha yüksek, veya eşdeğer işlemcili Multimedia PC

 • Microsoft ® Windows 98

 • DirectX 7.0

 • 16mb Video RAM 3-D (mümkünse 3-Dfx) Grafik kartı

 • 64 MB RAM (mümkünse 128MB RAM)

 • 100 MB boş disk alanı

 • 16-bit renk ve 1024 X 768 çözünürlüğü destekleyen VGA monitor 

 • 56 Kbps veya daha hızlı internet erişimi

 • Microsoft ® Internet Explorer 4.x, AOL 3.0 veya daha yüksek sürümleri, MSN 2.0 veya daha yüksek sürümü, veya Netscape 4.x

 • Mouse

 • Microsoft Sidewinder Force Feedback veya Precision Joystick. (Türkiye'de yok ama mümkünse rudder pedallı bir uçuş lövyesi daha uygun)

 • DirectX 7.0 uyumlu ses kartı ve speakerlar.

                                                                                           


Bilgi Portali | Forum | Haberler | Havacilik | Daily News | Noticias