www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site 444 1 JET   Kiralik ucaklar helikopterler
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

Hazırlayan:  Esra ÖNCEL  

 

" Gökyüzü limittir; eğer söz konusu Falcon 4.0 ise bu ifade bile sabit değildir ! "

 

 

Falcon 4.0 !  Bilgisayarlarımız için satın alabileceğimiz en sofistike ve realistik F-16 uçuş simulasyonu… Piyasaya sürülmesinin üzerinden 2 yıl geçmiş olmasına rağmen , Falcon 4.0 hala satın alabileceğiniz en iyi uçuş similasyonlarından biri olarak kabul edilebilir. Fakat, Falcon 4.0 Aralık 1998'de piyasaya ilk sürüldüğünde bug'lar yüzünden sanal olarak nerdeyse uçulamayacak halde idi. "crash to desktop (oyunun kendi kendini kapatıp, masaüstü konumuna düşülmesi) " arada bir ortaya çıkan bir durum olmak yerine oyunda hakim bir durumda idi. Bunun nedeni uçuş similasyonları tarihinde ilk kez bu programın inanılmaz derecede karışık olması idi… Sayısız bug'ların bir nedeni de  Falcon 4.0'ın tamamlanmadan önce piyasaya sürülmüş olması idi. Microprose'un asıl bağlı olduğu Hasbro firması yıllar süren geliştirme çalışmalarının milyonlara mal olması sonucu programın piyasaya sürülmesinde israr etmişti. Fakat bu bug'ların düzeltilmesi için arka arkaya çıkan patch'ler aslında Hasbro'ya daha fazla gidere mal olmuştu. Sonuçta 1.08 patch de çıktıktan sonra Hasbro bu işten vazgeçerek 1999 yılbaşına doğru realistik-simulasyon piyasasından çekildi.

Artık simulasyonun geliştirilmesi sadece kullanıcılara kalmıştı. İbeta realism patch'lerini çıkardı ve bir çok bireysel Falcon 4.0 kullanıcısı yeni patchler ile çözümler üretmeye başladılar. Bir çok kullanıcı çok fazla sayıda patch üretti ve bir dönem bu kadar fazla patch dolayısıyla karışıklık yaşandı. Sonunda Joel Bierling tarafından "F4Patch" adı verilen bir program çıkarıldı . Böylelikle Falcon 4.0'ın tarihinde ilk kez patch ve kullanıcı modifikasyonlarına da bir düzen gelmiş oldu. Falcon 4.0 ailesinin ve Realistik patch grubunun çalışmaları sonucunda yeni senaryolar geliştirilmeye devam edilmekte, zaten çok realistik olan simulasyonun daha da gerçeğe yakın olmasına çalışılmaktadır. Son çıkan patch ile birlikte Balkan'lar da senaryo coğrafyasına eklenmiş ve Falcon 4.0 dahilinde başka uçaklarla da uçabilme imkanı biz kullanıcılara sunulmuştur.

 

Oyun kurgusu :

Falcon 4.0 da Amerika, Kore, Çin, Japonya ve Rusya seneryolara dahil edilmiş olan ülkelerdir. Sizin üzerinize düşen ise; ister campaign olsun ister eğitim uçuşları , ya da kendi yarattığınız görevler olsun, görevinizi  başarmak ve uçağınızla birlikte kendinizi de tek parça eve döndürüp indirmektir.

Bir görev uçuşunun öyküsünü buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Falcon 4.0'da nasıl uçacaksınız?

Falcon4.0'ı açtıktan sonra karşınıza Instant Action, Dogfight, Tactical Engagement, Campaign, Logbook, Acmi, Tactical Reference, Comms, Setup, Eject seçeneklerinin yer aldığı ana menünü ekranı gelecektir… Buradaki seçenekler yardımı ile uçuşa girebilirsiniz…

Ana menüde gördüğünüz her seçeneği tek tek inceleyelim ve nereyi seçtiğinizde neler yapabileceğinize göz atalım…

 

 

 

             Ana menü ekranı

 

Instant Action ekranı            

Instant Action

Ana menüden instant action kısmına girdiğinizde hava ve yer hedeflerine kitlenerek füzelerinizi kullanabilir ve düşmanla savaşabilirsiniz.

Fighter Sweep'i seçerseniz havadan havaya (air-to-air) hedefleri vurabilir ve füzelerinizi kullanarak başarı yüzdenizi ölçebilir ve daha da geliştirmek için tekrar tekrar uçabilirsiniz.

Moving Mud seçildiğinde ise havadan yere (air-to-ground) hedefler üzerinde havadan yere füzelerinizi seçip kullanabilir ve yer hedefleri üzerindeki başarınızı ölçebilirsiniz. Sağ alttaki F-16 ikonuna tıklayarak uçmaya başlayabilirsiniz.

 

 

Dogfight

Dogfight'ta birebir ya da daha fazla sayıda uçabilmeniz, takım olarak karşılaşma yapmanız da mümkündür. Dogfight menüsünde furball seçildiğinde havada uçan tüm pilotlara karşı tek başınasınızdır ve hepsi sizin düşmanınızdır. Team Furball'da ise karşılıklı 4 takıma kadar uçabilirsiniz.

 

 

 

 

 

           Dogfight ekranı

 

Tactical Engagement ekranı       

Tactical Engagement

Burada görev uçuşlarına girmeden önce eğitim uçuşu yapabilirsiniz. Ana menüden Tactical Engagement 'a girerek oradaki eğitim uçuşlarından birini seçip, ekranın sağ alt köşesindeki F-16 ikonuna tıklayarak kokpite ve uçuşa geçebilirsiniz. Bu listede her türlü eğitim uçuşu mevcuttur. Saved kısmında daha önceden hazırlanmış ve save ettiğiniz görevleri uçabilir, online kısmını seçtiğinizde ise bir başkası ile ya da makinalardaki performans doğrultusunda daha çok kişinin aynı görevde uçtuğu online uçuş yapabilirsiniz.

 

 

 

Campaign

Burada savaşın tam içindesiniz. Yer ve hava kuvvetleri olmak üzere düşmana karşı savunma ve saldırı planlarınızı yapabilirsiniz. Campaign içindeki senaryolarda kendinizi hava, yer ve deniz kuvvetlerinin de bulunduğu Amerika, Kuzey ve Güney Kore, Çin , Japonya ve Rusya'nın dahil olduğu bir savaşın içinde bulacaksınız. Siz Amerikan filosunda uçacaksınız. Flag Order'dan uçacağınız görevi seçeceksiniz.  Savaşın konumu ile ilgili bilgileri okuyup uçuş brifinginizi alacaksınız.  Cephanenizi kontrol edip uçuşa gireceksiniz. Bilgisayarınızda kendiniz campaign'in bir parçası olarak uçabileceğiniz gibi online bir campaign'e de bağlanıp multiplayer ortamda da uçabilmenizde mümkündür.

 

 

             Campaign ekranı

 

Logbook ekranı             

Logbook

Logbook'da Falcon4.0'daki tüm uçuşlarınızın kaydı tutulmaktadır. Callsign, rank, uçuş saatiniz ve uçuşla ilgili tüm istatistikleriniz , madalyalarınız burda kaydedilir.

 

 

 

 

Tactical Reference

Falcon4.0 da karşınızdaki düşman uçaklarının özelliklerini, Falcon'da uçabileceğiniz uçaklarla ilgili tüm özellikleri bu bölümde bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

         Tactical Reference ekranı

 

 

Comms ekranı              

Comms

Eğer online ve multiplayer ortamda uçacaksanız comms kısmında ip bölümüne bağlanacağınız host'un ip sini yazmalısınız.  Bağlantı hızı ile ilgili ayarları karşı tarafın yönlendirmesi ile seçtikten sonra da online uçuşa hazırsınız.

 

 

 

 

Acmi

Uçuş esnasında klavyeden F harfine basarak uçuşunuzu kaydetmeniz mümkündür. Daha sonra ana menüden acmi kısmına girerek kaydettiğiniz dosyayı listeden seçip yükleyerek uçuş sırasında neler yaptığınızı uydu, diğer uçaklar ve kendi kokpitiniz bakış açıları ile görüntüleyip seyredebilirsiniz.

 

Setup

Bu bölümde ses, joystick ve realism ayarlarına kadar falcon4.0'ın tüm fonksiyonlarını ayarlayabilirsiniz.

 

Eject

Uçuşunuz bittikten sonra eject'e basarak falcon4.0'dan bir sonraki uçuşunuza kadar ayrılmış olacaksınız.

Falcon4.0'da uçuş

Kokpite geçtiğinizde, piste çıkmak üzere uçağınız taxiway'de hareketsizdir. Piste girip havalanmak için yeterli hıza ulaşarak, havalanıp, iniş takımlarınızı toplayıp, uçuş planınıza göre uçuşunuza devam edebilirsiniz.  Uçtuğunuz göreve göre izleyeceğiniz rota, irtifalarınız ve hedefleriniz uçuş planında belirtilmiştir. Bu uçuş planına uyduğunuz ve uçağınıza hakim olduğunuz taktirde görevinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirme olasılığınız oldukça yüksektir.

 

Navigasyon

Falcon4.0'ın göstergeleri, radar modları gerçeğe çok yakın olması nedeniyle ilk başta size oldukça karışık gelebilir. Gideceğiniz yönü, rotanızı, irtifa ve hız bilgileriniz gibi bir çok parametreyi hud görüntüsünde görmeniz mümkündür. Bu bilgiler sayesinde rotanız üzerindeki takip etmekle yükümlü olduğunuz steerpoint (kontrol noktası)'leri bulacak ve her steerpoint'e olan uzaklığınızı da görebileceksiniz.

 

Heading

Kullandığınız versiyona göre heading 3 digit ya da 2 digit olabilir… Bu gideceğiniz baş'ı , istikameti göstermektedir.

 

Flight Path Marker

Uçağın ufka göre durumunu tanımlar. Uçağın yatış, dalış ve tırmanışını sadece hud'a bakarak flight path marker sayesinde görebiliriz..

 

Steerpoint cue

Bir sonraki seçilmiş steerpoint'e göre konumunuzu gösterir. Sağa yatık ise steerpoint sağınızda, sola yatık ise solunuzda, dik ve 12 yönünde ise tam olarak o steerpoint tam karşınızda demektir. Flight path marker ile dik olarak  kesiştiğinde o steerpointe doğru ve uçağınız flight 

 

 

path marker'ın ufka konumunuzu gösterdiği şekilde uçuyorsunuz demektir. Birbirinden bağımsız olan flight path marker ve steerpoint indikatörün kesişmesi steerpoint takibinde yeter fakat gerek şart değildir.

F-16 Kokpiti

 

 

Steerpoint takibi 

Sağdaki 2 digit gitmekte olduğunuz steerpoint'in numarasını , soldaki 3 digit ise bu steerpoint'e olan uzaklığınızı gösterir. RWR  Radar Warning Receiver. 360 derecelik meziliniz içinde gelişen hertürlü olayı burda görebilirsiniz. Uçağınıza kilit atıldığında yada size bir füze yollandığında (füzenin tipine göre, çünki her füze rwr'de gözükmeyebilir) rwr'den takip edebilirsiniz.

 

 

MFD

Kokpitte sağ ve solda olmak üzere iki adet radar görüntüsü vardır. Burda seçtiğiniz radar modlarına göre mühimmatınızı, yer hedeflerini, düşman uçaklarını görebilirsiniz.

 

Menzil

Sol MFD'de AA (havadan havaya) konumunu seçtiğinizde menzil radarın kapsadığı uzaklığı göstermektedir. F4 tuşu ile menzili arttırabilir, F3 tuşu ile azaltabilirsiniz. Falcon4.0'ın CD sini bulmak oldukça güç olmakla birlikte kopyalanmış CD lerlede uçabilmeniz mümkündür. Sürekli yenilenen patchler ile gittikçe realizm seviyesi yükselmekte ve similasyon ortamında uçabileceğiniz en iyi F-16 similasyonu size sunulmaktadır…

 

Falcon 4.0 'da uçabileceğiniz uçaklar :