www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site JET ANALIZ HAVACILIK
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

 

MIKOYAN Artem Ivanovich
1905 - 1970

 

                                        MIKOYAN Artem Ivanovich

Artem İvanovich Mikoyan, bir Ermeni ailenin çocuğu olarak 23 Temmuz 1905 yılında Ermenistan’ın Sanain kasabasında dünyaya geldi. İlk ve orta öğreniminden sonra Rostov-On-Don şehrinde tezgah operatörü  olarak bir süre çalıştı.Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra Zukovski Hava Kuvvetleri Akademisi’nde okudu. 1937’de VVA(*)’dan mezun oldu. 1939 yılında Sovyet Deneysel Uçak Tasarım Bürosu’nda genel müdür yardımcısı ve baş tasarımcı olarak tanınmış Rus havacısı Polikarpov’la çalışma fırsatını elde etti ancak aynı yıl Polikarpov başka bir göreve tayin edilince meslekdaşı Gurevich’le beraber MiG OKB(*)’yi kurdu. II.Dünya Savaşı’nın başarılı MiG-1 ve MiG-3 projelerini gerçekleştirdi. 1946’dan itibaren Sovyet jet avcı uçaklarının geliştirilmesine büyük katkılarda bulundu. Sovyet Konvensiyonu’nun üyesi olan Mikoyan ülkenin en büyük nişanı olan “Altın Yıldız” ile iki defa mükafatlandırıldı, milli kahraman ilan edildi. 1970 yılında Moskova’da öldü

Artem Ivanovich Mikoyan was born to an Armenian in Sapain located in Armenia in July 23 1905. After completing his primary and secondary levels of education he worked as a machine-tool operator in Rostov-On-Don for a while. After the completion of the military service he joined the Zukovsky Air Force Academy and graduated in 1937. In 1939 he got he chance of working together with the well-known Russian designer Polikarpov as deputy general manager and chief designer. But since Polikarpov had been appointed to another post, he founded the MiG OKB(*) together with his colleauge Gurevich in the same year. They designed the successfull WWII projects MiG-1 and MiG-3. He contributed alot to the development of the Soviet jet fighter planes since 1946.   A member of the Soviet Convention, he was twice awarded with the “Golden Star” the greatest medal of the country he was proclaimed “national hero”. He died in 1970 in Moscow.
VVA=Voyenni Vazdushni Akademi(Academy of Air Warfare/Hava Harp Akademisi) OKB= Osoboye Konstruktornoye Büro(Special Construction Bureau/Özel Konstrüksişyon Bürosu)
 
Editör :   M. Haluk SEVEL

Mysql & .NET & Everything | Kitap | Forum | Haberler | Havacilik | Daily News | Noticias