www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin en kapsamlı havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

Atatürk Kupası  Salon Modelleri Model Uçak Yarışması

Sayın Tayyareciler,

Sabancı Üniversitesi Havacılık Kulübü ve Pendik Sportif Havacılık ( PEMUK ) işbirliği ile Türkiye’de ilk kez düzenlenen

  “Atatürk Kupası   Salon Modelleri Model Uçak Yarışması” 7 Kasım 2004 tarihinde gerçekleştiriliyor.

 Konuyla ilgili basın bülteni ile ulaşım bilgilerini ekte dikkatinize sunuyoruz.

  Tarih: 7 Kasım Pazar.

Yer: Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampusu

Sabancı Üniversitesi, salon modelleri model uçak yarışmasına

evsahipliği yapıyor

 Sabancı Üniversitesi Havacılık Kulübü ve Pendik Sportif Havacılık (PEMUK) işbirliği ile Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Atatürk Kupası Salon Modelleri Model Uçak Yarışması” 7 Kasım tarihinde gerçekleştiriliyor.

 Sabancı Üniversitesi’nin sivil toplum örgütleriyle gerçekleştirdiği işbirliğine bir örnek oluşturacak olan “Atatürk Kupası Salon Modelleri Model Uçak Yarışması”na, Sabancı Üniversitesi evsahipliği yapıyor. Salon Model Yarışması, Türkiye’de ilk kez gerçekleştiriliyor ve böylece Sabancı Üniversitesi, bu işbirliği ile ilk kez yapılan bir etkinliğe de imza atmış oluyor.

 Uçmanın ve uçurmanın keyfine varan ve bunu bir tutku olarak yaşayan Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu Havacılık Kulübü; kağıt uçak, planör, maket uçak ve radyo kontrollü model uçak yapımından, havaalanı, müze, fuar gezileri gibi aktivitelerin düzenlenmesinin yanısıra, Uçarı Sportif  Havacılık işbirliğinde yamaç paraşütü eğitimi de veriyor. Havacılık Kulübü, 2005 yılının yaz ayları boyunca model uçak eğitimlerinden sertifika alan öğrencileri THK’nın açacağı yamaç paraşütü, paraşüt, balon ve planör kurslarına göndermeyi hedefliyor.

 Bu çerçevede, PEMUK işbirliğinde düzenlenen “Atatürk Kupası Salon Modelleri Model Uçak Yarışması”, kategorik olarak sadece kapalı alanda uçabilen modelleri kapsıyor ve model sayısında bir kısıtlama getirmiyor. Ancak yarışmaya lastik motorlu küçük modeller katılabilecek ve gün içinde de elektirik motorlu modellere de uçuş ve gösteri imkanı tanınacak.

 Sabancı Üniversitesi Spor Merkezi’nde yapılacak “Atatürk Kupası Salon Modelleri Model Uçak Yarışması”na katılım ücretsiz olup model uçakla ilgilenen, uçağın havada yapabildiklerinden heyecan duyan herkese açık olacak.

Program

Tarih   : 7  Kasım 2004 Pazar

Yer      : Sabancı Üniversitesi Spor Merkezi-Orhanlı, Tuzla

 

10.00               Pendik'ten sahaya hareket

11.45-12.00             Saha hazırlığı, antreman ve açılış

12.00-12.40             Birinci uçuşlar

12.40-13.20             İkinci uçuşlar

13.20-14.00             Üçüncü uçuşlar

14.00-14.40             Dördüncü uçuşlar

14.40-15.20             Beşinci uçuşlar

15.20-16.00             Altıncı uçuşlar

16.00-16.30             Final uçuşları

16.30-17.00             Ödül dağıtımı ve kapanış

 

Pazar günleri Sabancı Üniversitesi Kampusü’ne servis bilgileri: 

Kadıköy

Taksim

Mutlukent

Kampus
Kadıköy

Kadıköy
Kampus

Kampus
Taksim

Taksim
Kampus

Mutlukent
Kampus

Kampus
Mutlukent

10:00 *

11:30 *

11:00

12:30

09:15

10:00

13:00 *

17:00 *

14:00

17:30

10:30

12:00

19:15 *

20:30 *

19:30

20:30

13:00

14:00

21:45 **

23:00 **

22:00

23:00

15:30

18:30

 

 

 

 

18:50

21:40

 

 

 

 

23:30

24:00

 Sabancı Üniversitesi'ne Kadıköy ve Taksim'den olmak üzere iki noktadan ulaşım sağlanmaktadır.

Kadıköy Otobüs Servisleri

Rıhtım Caddesi'ndeki Hakiki Koç otobüs işletmesi önünden hareket eder. Bazı servisler Carrefour üzerinden kampusa ulaşır. Bu servislerden zaman çizelgesinde (*) işaretli olanlar Carrefour Boyner  Mağazası girişi yanındaki 1 Nolu, (**) işaretli olanlar ise 1 Nolu Carrefour Güvenlik kapısına uğrar. Kadıköy'den kalkan servisler yaklaşık 15 dakika sonra Carrefour'dadır. Carrefour krokisi için tıklayınız.

Taksim Otobüs Servisleri

Atatürk Kültür Merkezi sırasındaki Hakiki Koç otobüs işletmesi önüdür (Taksim parkı karşısı Mete Cad.No:18). Taksim krokisi için tıklayınız.

(***) İşaretli olanlar Sabancı Center'a yaklaşık 30 dakika sonra uğrar anlamına gelmektedir.
7:00, 08:15 ve 11:15 Taksim Otobüs Servisleri Sabancı Center üzerinden kampusa ulaşır. Taksim'den kalk
ış saatinden yaklaşık 30 dakika sonra Sabancı Center'e ulaşan bu servisler, Emek Pastanesi/Ziraat Bankası yanından kampusa gidecek yolcuları alır.

Salon Modelleri Yarışma Şartları

TANIM: Sadece kapalı yerde uçabilen ve lastik motorla güçlendirilmiş olup, aerodinamik güçlerin, uçuş esnasında hafif kavis veya vürud değişiklikleri hariç, sabit duran yüzeyler üzerine etkisiyle irtifa alan model uçaklardır.

MODELLERİN KARAKTERİSTİKLERİ: Modelin kanat mesafesi 650 mm.yi geçmeyecek ve ağırlığı lastiksiz olarak bir gramdan az olmayacaktır. Bu yasaklama rekor teşebbüslerinde uygulanmaz.

UÇUŞ SAYISI: Yarışmacının yapmasına müsaade edilecek 6 uçuştan en iyi 3'ü değerlendirmeye girecektir.

RESMİ UÇUŞUN TANIMI: Sadece 60 saniye ve üstündeki uçuşlar resmi uçuş sayılacaktır. İlk 60 saniye içinde bir uçuş fiziksel güç kullanarak sona erdirilebilir. Süresi 60 saniyeden az olan bir uçuş gecikmeli uçuş sayılacak ve altı resmi uçuşun herbiri için bir gecikmeli uçuşa izin verilecektir. Gecikmeli uçuşlar toplama dahil edilmeyecektir.

MODEL SAYISI: Model sayısında kısıtlama yoktur.

ÇARPIŞMADA KURAL: İki model arasında uçuşta bir çarpışma olması halinde yarışmacıların herbiri, çarpışma anı ile uçuşun sona ermesini takip eden iki dakika arasındaki zaman aralığı içinde, o ana kadar yapılan uçuşun resmi uçuş sayılması veya uçuşa yeniden başlanması şıklarından birini tercih edecektir. Yeniden başlama uçuşu bir sonraki resmi uçuştan önce yapılmalıdır.

MODELİN YÖNLENDİRİLMESİ: Modelin rotasını değiştirmek veya uçuş alanının başka bir kımında uçmasını sağlamak üzere ipe bağlanmış bir balon veya bir sopa kullanılabilir.

a) Modele yön verme işlemi sadece, modelin, binanın gövdesi,   münderecatı veya diğer modellerle çarpışmasını önlemek amacıyla uygulanmalıdır. Modelin hareketleri esas itibarıyla yatay bir düzen içinde yapılmalıdır. NOT: Şayet bir zaman tutucu, bir modelin irtifa değişikliğinin yarım metre veya her 25 metrelik irtifa için bir metreye yaklaştığı(hangisi daha büyükse) kanısındaysa, yarışmacıyı ikaz edecektir. Zaman tutucunun, ikazını dikkate almayan bir yarışmacının uçuşu sona erdirilecektir.

b) Modelin uçuş yönünü değiştirmek veya bir uçuş alanında uçmasını sağlamak üzere, bağlı olduğu ip veya sopa 2 ile 8 metre uzunluğunda olan bir balon veya balonlar kullanılabilir. Yön verme teşebbüsünün zaman sınırlaması veya sayıca yasaklanması yoktur, ancak bütün yön değiştirmeler modelin ön kısmından yapılacak ve asla arkadan yapılmayacaktır.

c) Yön verme esnasında pervane ip/balon(lar)/sopa ile temas edebilir ve dönüşü durdurabilir. Pervane durur durmaz, diğer iki kronometrede görülen toplam zamandan çıkarılacak olan, toplam pervane duruş süresini tesbit etmek üzere üçüncü bir kronometre (tercihen biriken zamanı kaydedebilen çift düğmeli bir kronometre) kullanılmalıdır.

Eğer yön verici, yön verme işleminden sonra perveneyi serbest bırakmazsa, üç kronometre birden durdurulacak ve pervane durma süresi yukarıda açıklandığı gibi çıkarılacaktır.

d) Yön verme esnasında, başka bir model tarafından faul yapılmadıkça, uçuş tekrarına müsaade edilmeyecektir.

e) Yön verme kararı yarışmacının sorumluluğudur ve kendisi tarafından yapılmalıdır. Fiziki olarak özürlü bir yarışmacı, yarışma görevlileriyle koordine ederek yerine bir başkasının verilmesini sağlamalıdır. Görme zayıflığı hallerinde, yarışmacının düzeltilmiş görme kabiliyetinin daha iyi bir göz için 20/40' dan daha az olduğunu gösteren bir doktor raporunun verilmesi gereklidir.

f) Kullanılan yön verme malzemelerini gözetlemek ve diğer modelleri tehlikeye sokacağını yarışmacıya ikaz etmek, zaman tutucuların sorumluluğundadır. Eğer diğer modellere yön verici tarafından faul yapılmışsa, faul yapılan yarışmacının ilave bir uçuş isteme hakkı vardır. Eğer uçuş alırsa bu onun o raunddaki puanı olacaktır. Yarışmacı bu hakkını, uçuşu sona erdirdikten sonra iki dakika içinde zaman tutucuları nezdinde kullanmalıdır. Yarışmacı eğer yeniden başlamayı seçerse, uçuşunu bir sonraki resmi raund başlamadan yapmalıdır.

SIRALAMA: Her yarışmacının en iyi iki uçuşunun toplamı sıralamadaki yerini tayin edecektir. Beraberlik halinde üçüncü en iyi uçuş hesaba katılır ve beraberlik devam ederse aynı şekilde diğer en iyi uçuş nazarı dikkate alınır.

ZAMAN TUTMA: Uçuşlarda, kronometresi veya saniyenin en az 1/5 ini kaydeden zaman ölçü aleti olan iki zaman tutucu tarafından zaman tutulacaktır. Her uçuşta zaman tutmaya model serbest bırakıldığı anda başlanacaktır.

Zaman tutma aşağıdaki hallerde sona erecektir.

a) Model salonun döşemesi üzerinde hareketsiz kaldığında,

b) Modelden herhangi bir parça kopup ayrıldığında,

c) Model döşeme ve benzeri hareketi durdurucu yer dışında, binanın herhangi bir yerine temas ederse

Not: Bu durumda hakemler, yer değiştirici hareket sona erdikten sonra 10 saniye daha zaman tutmaya devam edeceklerdir. 10 saniye sonunda model hala binaya temas ettiği noktada durmaya devam ederse, zaman tutma durdurulacak ve 10 saniye uçuş zamanından çıkarılacaktır. Model binaya temas ettiği noktadan 10 saaniyeden önce kurtulursa zaman tutma normal olarak devam edecektir.

YARDIMCI SAYISI: Yarışmacının bir yardımcı bulundurmaya hakkı vardır.

UÇUŞUN BAŞLATILMASI:

a) Yarışmacı ayakta durarak, modeli elle atmak suretiyle yarışı başlatır.

b) Lastik motorun kurulması yarışmacı veya yardımcısı tarafından yapılabilir.

Ana Sayfa    Home Page