www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site YDK ENERJI
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

HAVACILIK KONFERANSI TÜRKİYE DANİMARKA

Sevgili Tayyareciler,

 

Ole Nikolajsen’in ismi birçoğunuza, özellikle Türk Hava Kuvvetleri tarihi ve uçak maketleriyle ilgilenenlere tanıdık gelecektir. Havacılıkla ilk olarak ortaokul yıllarında babasının Türkiye’de görev yaptığı sırada Konya Ana Jet Üssünden kalkan uçakları izleyerek tanışan Ole Nikolajsen daha sonra Danimarka Hava Kuvvetlerinde pilot olarak görev aldı. Hava Kuvvetlerindeki hizmetinden sonra Danimarka, Malezya ve Birleşik Arap Emirliklerinde Hava Trafik Kontrolörü olarak çalıştı. İsviçre’de Hava Trafik Kontrolörleri Okulunun yöneticiliğini yapan Ole Nikolajsen bir süre de Eurocontrol eğitim dairesinin yeniden yapılandırılmasında çalıştı. Gençlik yıllarında Türk havacılığına karşı başlayan ilgi ve sevgisi uzun yıllar büyük bir özveriyle üzerinde çalıştığı, hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki arşivlerden derlediği belge ve bilgilerle yazdığı “Turkish Military Aircraft Since 1912” isimli kitap olarak bu sene içinde yayınlandı. Ole Nikolajsen'in Türk havacılık tarihi üzerine özverili ve titiz araştırmalara dayanan  makaleleri bahsi geçen kitabından çok önce birçok yabancı ve bazı yerli dergilerde yer almıştır. Bu yayınlarında yer alan  bilgiler havacılık tarihimiz üzerine çalışma yapanların daha sonraki çalışmalarına ışık tutmuş, onlara kaynak olmuştur. Hiçbir karşılık beklemeden Türkiye'de çeşitli kütüphanelere bıraktığı çalışmalarının kopyaları bazı yayınlarda kullanılmıştır.

 

Önümüzdeki hafta Ankara’daki Savunma Sanayi Fuarı için Türkiye’de bulunacak olan Ole Nikolajsen ODTܒde de bir konferans verecek. Konferansta Birinci Dünya Savaşı yıllarından beri Türk ve Danimarka havacılığı arasındaki pek bilinmeyen ilişkiler belgelerle işlenecek.

 

The Aviation Links Between Turkey and Denmark, 1914 – Today

Ole Nikolajsen

ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü  *

3 Ekim 2005, saat 16:30

 

 ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümünün ev-sahipliğinde gerçekleştirilecek bu konferansa havacılığa gönül vermiş tüm tayyareciler davetlidir.

 

Hepinize selam ve sevgiler,

Bülent Yılmazer
yilmazer@tr.net
gsm: 0532-559 3191
* Yer değişikliği
 
Daha önceden ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, D - Salonu'nda yapılacağını duyurduğumuz konferansın yeri elimizde olmayan nedenlerden dolayı değiştirilmiş bulunmaktadır. Sayın Ole Nikolajsen'in konferansı Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümünde sunulacaktır.
 

The Aviation Links Between Turkey and Denmark, 1914 – Today

Ole Nikolajsen

ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü

3 Ekim 2005, saat 16:30

 
Kontrolumuz dışında gelişen bu değişiklikten dolayı özür diler, bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımla,
 
Bülent Yılmazer
yilmazer@tr.net
Havacılık Tarihi Öğretim Görevlisi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü
gsm: 0532-559 3191

Ana Sayfa    Home Page