www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site UCAK MODELLERI
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

KARTALLAR GHEDI DEN DÖNDÜLER

KARTALLAR GERİ DÖNDÜ

1.   TÜRK HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ 21 NİSAN 1993 TARİHİ SABAH 05.30’DA  BAŞLAYAN BOSNA-HERSEK VE TAKİBEDEN KOSOVA HAREKATLARI GÖREVİ, BÖLGEDE EN SON GÖREV YAPAN 182 NCİ FİLO KOMUTANLIĞINA AİT ÜÇ F-16 UÇAĞININ BUGÜN (07 AĞUSTOS 2001 SAAT:21.00) GERİ İNTİKALİ İLE TAMAMLANMIŞTIR.

  2. BALKANLARA BARIŞ  VE HUZUR GETİRMEK VE BÖLGEDE İSTİKRARIN SAĞLANMASINA KATKIDA BULUNMAK MAKSADIYLA BOSNA-HERSEK VE KOSOVA HAREKATLARINA KATILAN TÜRK HAVA KUVVETLERİ FİLOLARI BU GÖREVLERE KONUŞLANDIRILDIĞI GHEDI / İTALYA’DAN KATILMIŞTIR.

 

  3.   GÖREVE BAŞLADIĞI  21 NİSAN 1993 TARİHİNDEN BUGÜNE KADAR TOPLAM 10 FİLODAN 167 UÇAK BU HAREKATLARA İŞTİRAK EDEREK BOSNA’DA 35.000 SAAT, KOSOVA’DA İSE 2000 SAAT UÇMUŞ VE ULUSLARARASI ALANDA SON DERECE ÖNEMLİ BİR BAŞARIYA İMZA ATMIŞLARDIR.

 

4.     BOSNA-HERSEK HAVA SAHASI ÜZERİNDE UÇUŞA YASAK BÖLGE İLAN EDİLEREK “UÇUŞ YASAĞI (DENY FLIGHT) OPERASYONU” BAŞLATILMIŞ VE BU HAREKATTA TÜRK HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINDAN İLK OLARAK 142 NCİ FİLO K.LIĞI GÖREVLENDİRİLMİŞTİR.

 

5.  BOSNA-HERSEK HAREKATI SIRASINDA 191 NCİ FİLO K.LIĞININ PİLOTLARI HAVADA DOKUZ SAAT KALARAK BU ALANDA BÜYÜK BİR REKOR KIRMIŞ VE HAVA KUVVETLERİNDE EN UZUN SÜRELİ MUHAREBE UÇUŞUNU GERÇEKLEŞTİRMİŞLERDİR. YİNE BU HAREKAT SIRASINDA 182 NCİ  FİLO K.LIĞI, TÜRK HAVA KUVVETLERİ TARİHİNDE BİR İLKE İMZA ATARAK, NATO KAPSAMINDA YURTDIŞINDA, GERÇEK SAVAŞ ORTAMINDA MUHAREBEYE KATILAN İLK  FİLO OLMUŞTUR.

 

 

BOSNA – HERSEK HAREKATI SIRASINDA GÖSTERDİKLERİ BÜYÜK PERFORMANS VE BAŞARILARIYLA NATO KUVVETLERİ ARASINDA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DİKKAT ÇEKEN TÜRK PİLOTLARI, DÖNEMİN NATO MÜTTEFİK KUVVETİ HAREKAT KOMUTANI KORG. KEYS TARAFINDAN ÖZEL OLARAK ÖDÜLLENDİRİLMİŞTİR.

 

6.   KOSOVA’YA BARIŞI GETİRMEK VE GÜNEYDOĞU AVRUPA’DA İSTİKRARI SAĞLAMAK AMACIYLA İCRA EDİLEN KOSOVA HAREKATI, 78 GÜN AĞIRLIKLI OLARAK MUKABİL HAVA HAREKATI, TECRİT VE YAKIN HAVA DESTEK GÖREVLERİNİN GECE ORTAMINDA ( SADECE ABD VE TÜRK UÇAKLARI ) İCRASIYLA KARA HAREKATI YAPILMAKSIZIN HARBİN KAZANILABİLECEĞİNİ GÖSTEREN İLK HAVA HAREKATI OLMUŞTUR.

 

7.   “YURTTA SULH CİHANDA SULH”  İLKESİYLE BÖLGESİNDE VE DÜNYADA BARIŞIN KORUNMASINI AMAÇLAYAN TÜRK HAVA KUVVETLERİ, BU HAREKATLARDA ORTAYA KOYDUĞU BAŞARI İLE DÜNYANIN HER YERİNDE, DİSİPİNLİ, BİLGİLİ VE ATATÜRK İLKELERİNE BAĞLI ÖZVERİLİ PERSONELİ, MODERN TEÇHİZAT VE UÇAKLARIYLA KENDİNE VERİLEN HER TÜRLÜ GÖREVİ, HER TÜRLÜ ŞARTTA EN İYİ ŞEKİLDE YAPMAYA HER ZAMAN HAZIR OLDUĞUNU DÜNYAYA BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR.

 

           KAMUYOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.

 

   Copyright © 2000-2001 Tayyareci

Sizde gönderin 


Mysql & .NET & Everything | Kitap | Forum | Haberler | Havacilik | Daily News | Noticias